Kabızlığa Ne İyi Gelir

Kabızlığa Ne İyi Gelir

Kabızlığa Ne İyi Gelir

Kabızlık günümüzde çok yaygın rahatsızlıklardan birisidir ve gerçekten dışkılamanın zor hale gelmesiyle meydana gelir. Dünyada neredeyse tüm insanlar bu sorunu çekmişlerdir ve dolayısıyla kabızlık problemi normal ve yaygın bir rahatsızlıktır. Normal bir insan 2-3 kere dışkılama eylemi yaparken , kabızlık rahatsızlığı olanlar haftada birkaç defa bu işlemi gerçekleştirmektedirler. Kabızlık problemi hem acı verici , hem de kişilerin günlük hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. Kabızlık normal olarak ara sıra meydana gelir ama sürekli geçirenler oluyorsa kesinlikle doktora başvursunlar. Oldukça zor bir durum olan bu kabızlık karşısında bazı önlemler almalıyız buda beslenme alışkanlığımızdan geçiyor. Aynı zaman da bir takım ilaçlar kullanarak da kabızlıktan kurtulmamız gerekmektedir.

Nedenleri

Kabızlık sorununun belli başla faktörleri vardır arkadaşlar bunları örneklerle sıralayalım isterseniz. Süt ve süt ürünlerini sık tüketmek , günlük içilmesi gereken su miktarının az tüketilmesi ve vücuttaki tiroide salgısının yetersiz olması kabızlık sorunlarından birisi olabilir. Bunları yanı sıra ; mide sorunları , gebelik , hareketsiz yaşamak , hassas bağırsak sendromu da kabızlık nedenleri arasında yer alır.

Belirtileri

Kabızlık sorunu düşük bir ihtimal gibi görünse de ciddi bir sorun göstergesi olmaktadır. Bazen kısa sürede geçiyor ama bazen de 2 haftadan uzun sürüyor işte bu durumlarda doktora başvurmanız gerekmekte. Kabızlık belirtileri şunlardır ; seyrek dışkılama , dışı yapmada zorluk çekme , dışkılama sonrası eksik tahliye ve süzme bu saydıklarımız arkadaşlar kabızlık belirtileri arasında yer alır.

Tedavisi

Evimizde kabızlığı gidermek için birçok yöntem uygulamamız mümkündür bunlardan birisi de kabızlık şikayeti olan kişiler lif yönünden zengin olan besinleri dengeli bir şekilde tüketmeye çalışsınlar. Baklagiller , bol sebze ve meyve , ekmek , hububat gibi ürünleri tercih edebilirsiniz. Aynı zaman da lifli olan gıdalar kolon kanserini önlemekte etkilidir.

Gün içinde arkadaşlar 1,5 ve 2 litre kadar sıvı içmeye çalışın , düzenli olarak egzersiz yapın ve kafeinli içeceklerden ise uzak durun. Kabızlığınızı gidermek veya önlemek için bunları yapabilirsiniz. Eğer ben bunları yaptım yine kabızlık şikayetim var diyorsanız o zaman da hemen doktora gidin. Çünkü bazı durumlarda dışkıda kan , kilo kaybetme veya bağırsak hareketleri sırasında şiddetli acı gibi sorunlar meydana gelebiliyor.

Evde bazı bitkileri kullanarak kabızlığınızı tedavi edebilirsiniz. Bunların başında limon geliyor bakalım limon ne işe yarıyor.

Limon : Limon kabızlık için çok önemlidir. Sindirim sistemini uyarır ve sindirim sisteminin hareketlenmesini sağlar bu yüzden kabızlık sorunu ortadan kalkar. Limon tedavisini herkes evinde deneyebilir.

Kabızlığa Ne İyi Gelir

4 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir