Kadınlarda Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

Panik atak çağımızda en çok görülen hastalıklardan biridir. Bu hastalık zaman zaman iş hayatından, stresli bir yaşamdan kaynaklansa da genetik faktörlerden, çay kahve gibi içecek alışkanlıklarından, özel hayattan kaynaklanan sorunlardan, kullanılan ilaçlara kadar çeşitli etkenler panik atak hastalığını tetikleyebilir. Yapılan araştırmalar kadınların erkeklere nazaran daha fazla panik atak hastalığı geçirdiğini gösteriyor ve bu makalede kadınlarda panik atak belirtileri nelerdir? sorusu üzerine yoğunlaşılarak bu konudaki detaylara dair bilgiler paylaşılacaktır.

Panik Atak Hangi Hallerde Ortaya Çıkar?

Panik atak idyopatik ve fiziksel hastalıklara bağlı olarak oluşur. Sebebi belli olmadan herhangi birinde görülebilir ve en sık olarak 25 ila 40 yaşlar arasında görülebilse de nadiren çocuklarda da görülür.

Panik atak stresle başa çıkmada zorluk, kendi sorunlarını çözememe ve ifadede güçlük yaşanabilir ve özellikle kadınlarda boşanma gibi ailede yaşanan bir önemli sorun panik atağı başlatabilen etkenlerdir. Buna ilave olarak kullanılan antidepresan gibi ilaçlar da bu hastalığın oluşmasında rol oynayabilir.Kadınlarda Panik Atak Belirtileri Nelerdir

Kadınların Yaşadığı Panik Atak Durumları

Kadınlarda panik atak belirtileri nelerdir? Konusunda öne çıkan en önemli konu olarak kadınların fizyolojik ve psikolojik olarak yaşadığı durumlardır. Panik atakta 13-14 belirti vardır ve bunlar arasında ilk olarak hızlı olarak nefes alma olarak görülür.

Buna ek olarak çarpıntı ya da nefes darlığı da bu belirtiler arasında öne çıkanlardan birkaçıdır. Bir diğer önemli belirti de baş dönmesidir ve birçok kadın panik atak geçirdiğinde başı döner ve etrafına tutunmakta zorlanır. Diğer vurgulanması gereken belirtiler aşağıdadır;

  • Karın ağrısı,
  • Üşüme,
  • Nefes darlığıdır.

Bu unsurlar her kişide farklı olarak ortaya çıkabilecekken birçok panik atak teşhisi konulmuş hastada ortak olarak görülebilir.

Kadınlar panik atak yaşadıklarında genel olarak nefes alış verişleri sıklaşır, kalp atışları daha hızlı hale gelir, kan basıncında önemli bir artış yaşanır, sindirim sistemlerine pompalanan kan azalır ve kandaki oksijen miktarında artış görülür. Esasında bu belirtiler cinsiyet ayrımı olmaksızın görülebilir. Bu açıdan panik atak belirtileri görülen kişiler mutlaka doktora müracaat ederek durumu eksiksiz olarak anlatmalı ve tedavi süreci hakkında bilgi almalıdır.

Panik Atak Tedavisi

Panik atak tedavisi için psikiyatri bölümüne gidilmeli ve tedavi süreci sıkıca takip edilmelidir. Panik bozukluk teşhis edilmesi için zaman isteyen bir hastalıktır ve bazı hastalar bu teşhis döneminde sıkıntılı zamanlar geçirebilmektedir.

Panik atak tedavisinde en önemli unsur ilaçlardır. Panik atak hastaları mutlaka doktorun verdiği ilaçları düzenli olarak belirlenen sürede kullanmalıdır ve bu ilaçlara bağımlı olarak yaşayacağını düşünmemelidir. Panik atak ilaçlarının kişiye etkisi belirli bir süre almaktadır ki bu süre genel olarak iki ya da üç haftadır. Bu süre zarfında en önemli risk olarak gene panik atak yaşanmasıdır. İlaç tedavisine ilave olarak psikoterapi alınmasıdır.

Bu açıdan, doktor tarafından uygulanan konuşma tedavisi hastanın iyileşme sürecinde ciddi bir rol oynar. Bu konuşma sürecinde panik atak konusunda hastaya hastalık hakkında bilgi vermenin önemi büyüktür.

Bu hastalığın ne olduğu veya ne olmadığı, nasıl bir tedavi görüleceği ve ilaçları kullanmanın önemi, panik atak geldiğinde bunun ölüm riski taşımadığı gibi önemli konularda gerekli hususlar hastaya bildirilir.

Panik atak hastalarının özellikle alkol ya da uyuşturucudan uzak durmasına yardım edilerek bunların hastalığı daha da kötüleştireceği anlatılır. Bunlara ek olarak, panik atak hastalarının yaşam şekillerinde değişikliğe gidilmesi sağlanır. Örnek olarak, panik atak hastalarının sporu düzenli yapması ve bunun hastalığın geçmesindeki önemi anlatılır.

4 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir