Kadir Gecesi Neler Yapılır? Hangi Dualar Okunur? Yapılan İbadetler Ve Listei

Kadir Gecesi Neler Yapılır? Hangi Dualar Okunur? Yapılan İbadetler Ve Listei

Kadir Gecesi Neler Yapılır? Hangi Dualar Okunur? Yapılan İbadetler Ve Listei

Kadir gecesi Ramazan ayının son on günü içerisinde olduğu belirtilen gecedir. Bin aydan daha hayırlı olduğu belirtilen gecede Kur’an-ı Kerim inmeye başladığı için İslam âlemi için oldukça önemlidir. Bu gecede tövbe ve bol ibadet yapılmalıdır.

Kadir Gecesi Yapılacak İbadetler

Kadir gecesi neler yapılmalıdır denildiğinde Ramazanın 27. Günü olarak ifade edilen bu günde istiğfar ve Kadir gecesi namazı kılınmalıdır. Yatsı namazından sonra imkân varsa cemaat ile ibadet edilmelidir. Çünkü cemaat ile olanların oradan nasibini alacağı belirtilmiştir. Kadir gecesi namazı kılınmalı ve bol bol Kur’an –ı Kerim okunmalıdır. Kadir gecesi namazı Kadr suresi okunarak kılınır. Bunun dışında kaza namazları kılınabilir. Kadir gecesinde dua etmek ve tövbe etmek her şeyden güzel şeklinde nitelendirilmiştir. Bazılarına göre Kadir gecesinin tam günü gizlendiğinden, Ramazanın son on günü her günü Kadir gecesi gibi geçirmek daha doğrudur.

kadir gecesi neler yapılır kısaca

Kadir Gecesinde Neler Yapılabilir?

Kadir gecesi neler yapılır denildiğinde akla gelen ilk ey bol tövbe ve dua olmalıdır. Kur’an – ı Kerim okunmalıdır. Eğer okunamıyorsa okunan yerde dinlenmelidir. Namaz borçları için kaza namazlar kılınmalıdır. Beş vakit birer kaza kılmak şeklinde yapılabilir. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav) için salat- ı selam getirilmelidir. Bol bol zikir yapılmalı ve tefekkürde bulunulmalıdır. Manevi olarak ise sevgi bağlarını güçlendiren eylemlerde bulunulmalı ve dargınlar barıştırılmalıdır.

kadir gecesi neler yapılır diyanet

5 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir