Kadir Gecesinde Okunacak Dualar Hangileridir? İsimleri Nelerdir?

Kadir Gecesinde Okunacak Dualar Hangileridir? İsimleri Nelerdir?

Kadir Gecesinde Okunacak Dualar Hangileridir? İsimleri Nelerdir?

Kadir gecesinde birçok ibadet için en hayırlı gece olduğu bildirilmiştir. Bin geceden daha hayırlı gece şeklinde tasvir edilen kadir gecesini verimli geçirmek için hangi duaların okunacağı merak edilmektedir.

Kadir Gecesinde Okunacak Dualar Nelerdir?

Kadir gecesinde okunacak dualar tövbe ve istiğfar için dualar olabilmektedir. Kur’ anı Kerim okuyup dua etmek gerektiği bildirilmiştir. Allah’ tan af dilemek için çeşitli tövbe duaları okunabilir. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav) eşi Ayşe validemiz kadir gecesinde ne dua okuyayım diye sorduğunda ‘Allah’ ım sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affet’ anlamına gelen bir dua öğretmiştir. Kadir gecesinde Kadir suresi okunarak tesbih çekilebilir ve Kadir gecesi için istiğfar namazı kılınabilir.

Kadir Gecesinde Okunacak Dualar

Kadir Gecesinde Okunması Gereken Dualar

Kadir gecesinde okunması gereken dualar arasında kaza namazı kılarken okuyacağınız Kur’an-ı Kerim’den çeşitli dualar bulunuyor. Tesbih çekilerek birçok zikir yapılabilir. Kadir gecesi namazından sonra Allah-u Ekber şeklinde teşbih çekebilirsiniz. 100 defa İşrah suresi okunabilir. Kadir gecesinde Kadr suresi 100 kez okunur. Kadir gecesinde La ilahe illallah şeklinde 3 defa söylenir, istenirse tesbih çekilir. 3 kez Ayet ’el Kürsü okunması da buyurulmuştur. Kadir gecesinde yatsı namazını cemaatle kılmak ve burada birlikte dua etmek oldukça önemli olacaktır. Kurtubi’ de Kadir gecesinde yatsı namazından sonra cemaat ile bulunanların oradan nasibini alacağı belirtilmiştir.

https://www.youtube.com/watch?v=LAoBjZAQW8M

Kadir Gecesinde Okunacak Dualar nelerdir

5 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir