Kalorisi Az Olan Yiyecekler ve Sağlıklı Ara Öğünler

Kalorisi Az Olan Yiyecekler ve Sağlıklı Ara Öğünler

Kalorisi Az Olan Yiyecekler ve Sağlıklı Ara Öğünler

Bizler gün içerisinde genel olarak bakıldığında ana öğünleri tam ve eksiksiz bir şekilde tüketirken ara öğünleri hep ihmal ederiz. Bu ara öğünleri atlamamalı ve ara öğünlerde sağlıklı, tok tutan, kalorisi az olan yiyecekleri tercih etmeliyiz. Bu sağlıklı yiyecek tercihleri bizlerin kan şekerini dengede tutar ve bir sonraki ana öğün vaktine kadar karnımızı tok tutar. Bu yazıda da sizlere kalorisi az olan yiyecekler ve sağlıklı ara öğünler hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Ara Öğün Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

  • Bu sayı aslında 3 olsa da gün içinde en az 2 kez ara öğün yapmak gerekmektedir.
  • Yaptığınız ara öğünün sağlıklı olması için ağırlıklı olarak lif oranı ve protein oranı yüksek olan yiyecekler tercih edilmelidir.
  • Sağlıklı bir ara öğün, 200 kaloriyi geçmemelidir.

Ara Öğünlerde Tüketilebilecek Sağlıklı Besinler

Ara öğün için en önemli besinlerden birisi yoğurttur. Yoğurt hem protein hem karbonhidrat açısından dengeli ve sağlıklı bir besindir ve tek başına bile ara öğün olarak tüketilebilir. Ara öğün olarak yoğurdu tüketirken aynı anda metabolizmanızı da hızlandırmak için yoğurdun içine pul biber, kekik, nane gibi baharatlar ekleyebilirsiniz.

Eğer çok fazla tatlı yeme ihtiyacı duysanız bile yoğurdun içine mevsim meyvelerini karıştırarak hem protein ve karbonhidratı birlikte almış olursunuz hem de tatlı ihtiyacınızı sağlıklı bir şekilde gidermiş olursunuz.

Yoğurda aynı zamanda içine farklı sebze türleri ekleyerek tüketilen ara öğünler mideyi doldurur ve tokluk hissini artırır. Yani yoğurdu hem tek başına hem de içine istediğiniz sebze meyveyi ekleyerek kendinize sağlıklı bir ara öğün hazırlayabilirsiniz.

Sağlıklı bir ara öğün için tercih edilmesi gereken bir başka besin de yulaftır. Çünkü yulaf hem bol miktarda lif içerir hem de düşük enerji değerine sahip bir besindir. Yulaf kan şekerini hızlı bir şekilde yükseltmediği için de sağlıklı bir ara öğündür. Yulaf az miktarda süt ile 10 dakika pişirilip içine meyve ya da kuruyemiş eklendiği zaman tokluğa yüksek miktarda yardımcı olmaktadır.

4 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir