Kalp Spazmı Nedir? Neden Olur? Kısaca Belirtileri

Kalp Spazmı Nedir? Neden Olur? Kısaca Belirtileri

Kalp Spazmı Nedir? Neden Olur? Kısaca Belirtileri

Kalp, özel bir çizgili kastan oluşmuş, içi boş ve kendiliğinden kasılma özelliğine sahip olan bir organdır. Temel görevi kan pompalamak olan kalbin metabolizma faaliyetleri sonucunda oluşan atık ürünleri de vücuttan uzaklaştırıp vücut ısısını düzenleme görevi vardır. Bir başka görevinden de bahsedecek olursak hormonlar ve enzimlerin vücudun gerekli bölgelerine taşınmasını sağladığını söyleyebiliriz.

Kalbi besleyen damarlar tromboemboli nedeni ile tıkanıklığa uğrayarak kalbin kan ile beslenmesini engellediği durumda ortaya çıkan rahatsızlığa kalp spazmıdenmektedir. Kalp spazmı nedir sorusuna verilebilecek yanıtsa şudur. Kalp spazmı kendini göğsün ortasında yaşanan baskı veya yanma hissiyle belli eder. Fizikselaktiviteleri yoğun olan kişilerde, stresle yaşayan kişilerde, ağır yemeklerle beslenen kişilerde ve soğuktan göğüs bölgesini üşüten kişilerde de kalp spazmıgörülebilir. Kalp spazmı atağı genel olarak 5 ila 10 dakika arasında bir sürede devam eder. Spazmefor sırasında oluşmuşsa eğer dinlenmekle atlatılabilir. Kalp spazmının süresi 20 dakikayı geçtiği takdirde akla kalp krizi gelmelidir. Uzayan kalp spazmı belirtileri aslında kalp krizi belirtileri olabilir yüzden insan yaşamı önemli olduğu için bu gibi durumlarda hemen bir acil servise gidip bir uzmana muayene olunmalıdır.

Kalp spazmı şüphemiz var ise uzmanın muayenesinden sonra elektrokardiyogram(EKG) ve efor testleri yaptırılmalıdır. Efor testleri hastalığın tanısını koymada yardımcı testlerdir. Efor testlerinde kalp krizi geçirme riski 10000’ de birdir. Elektrokardiyogram ise tehlikesiz bir testtir. Kalp spazmı tedavisi, hastalık şiddetine göre şekillenmektedir.Şiddetlenme yaşam şeklini etkilediği için hastanın durumuna göre bir tedavi seçmek yararlı olacaktır. Eğer hasta seçilen tedavi yöntemine uymakta zorlanacaksa tedavi değiştirilebilir.

Kalp spazmının önlenmesi için yapılması gerekenlerden bahsedecek olursak sigara kullananların sigarayı bırakmalarını sağlamak, fazla kilo problemi olanları bir diyetisyen hekime yönlendirilerek fazla kilo problemlerinden kurtulmasını sağlamak, tansiyon hastalarında yüksek tansiyon sorunu gözlemlenirse bunun düşürülme çalışmaları yapılmaktadır. Bunlarla beraber kolesterol rahatsızlığı olanlarda (özellikle yüksek kolesterol sorunları yaşayanlar) bu seviye normale inene kadar beslenme şekillerine dikkat etmelidir. Stresli bir yaşam sürenlerde ise kalp spazmının önlenmesi için bir psikoloğa yönlendirip danışmanlık hizmeti almaları sağlanmalıdır.

Spor yapanlarda ise bu sorunun giderilmesi için sporu bırakmak yerine bir uzmanla görüşüp daha hafif egzersiz uygulamalarına başlanmalıdır. Doktorun önerdiği tedaviye uyum sağlamak kalp spazmı tedavisinde önemlidir. Kalp spazmı rahatsızlıkları için beslenme önemli olduğundan dolayı beslenme şekli düzenlenmeli ve fast food içerikleri tüketmekten kaçınılmalıdır. Metabolizmayı zorlayacak yağlı ve tuzlu yiyecekler yerine az yağlı ve az tuzlu besinler tercih edilmelidir.

Kalp Spazmı Nedir

13 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.