Dini Konular

Kan aldırmak veya vermek orucu bozar mı diyanet

Bu konu ile ilgili birkaç hadis bulunmakla beraber, bunların genel anlamda zıt bir döngü içerisinde değerlendirildiğini ifade edenlerde bulunmaktadır. Kan aldırma konusu ve kanın başka bir insana verilme durumlarında insanların öncelikle sağlık durumları önemlidir. Çünkü oruçlu bir kişi kan verdiği zaman doğrudan halsiz kalmakta ve pek çoğunun vücut direnci bu bağlamda olmadığı için bayılabilmektedir. Bu yüzden de çok önemli ve tedavi gerektiren durumlar için kan verilebileceği orucu bozmayacağı açıklanmıştır.

Kan Aldırma Orucu Bozar mı Diyanet

Kan aldırma durumunda Diyanet açıklamalarında genelde hadisler üzerinden gidilmektedir. Buna göre de bir insan eğer ki kanı, deney, tahlil ya da zorunluluk halinden dolayı veriyorsa burada orucun bozulmayacağı açıklanmaktadır. Fakat genel bir kan bağışlanması durumu gibi bir içerik söz konusu olduğunda da orucun bozulabileceği söylenmekle beraber, bu konuda genel hükümler tartışmalara açıktır.

kan aldırmak orucu bozar mı

Diyanet İşleri Kan Aldırmak Orucu Bozar mı

Oruç, oruçlu bir insan için önemli bir konudur çünkü yaptığı her bir hareketini iyi değerlendirmelidir. Bu yüzden de, genel anlamda kan verme durumlarının kişi kan bağışını zorunluluktan ötürü yapması durumunda da oruç üzerinde bozulma durumu gerçekleşmeyebilir. Fakat, vücuttan kan alınması normalde öğününü normal bir şekilde tüketenleri halsiz bırakmakla beraber, oruçlu insan üzerinde epey sıkıntı yaratabilir. Bu nedenle sağlığın kötüye gitmemesi için kişinin kan şekerini düzenleyen ve halsizliğini gideren besinleri tüketmesi gerekebilir. Bu tür durumlarda oruç bozulur ve kaza edilebilir.

kan aldırmak orucu bozar mı diyanet

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı