Kan vermek orucu bozar mı? ( Nihat Hatipoğlu)

Kan vermek orucu bozar mı? ( Nihat Hatipoğlu)

Kan vermek orucu bozar mı? ( Nihat Hatipoğlu)

Kan orucu bozar mı, vücudun herhangi bir yerinden kan akması ile oruç bozulmaz. Bir iğne batması veya kesik oluşması ile oruç bozulmaz.

Orucun bozulması için vücuda bir şeyin girmesi lazım, ancak kan vücuttan çıktığı için orucu bozmaz. Fakat bir kimseye dışarıdan kan nakli yapılması ile vücuda dışarıdan yabancı bir madde girdiği için orucu bozar.

Kimi inanışlara göre kan aldırmak ya da kan bağışında bulunmak gibi durumlarda orucun bozulacağı ifade edilmektedir. Bu oldukça yanlış bir durumdur.

Oruçlu bir kimse acil bir durumda iftar saatini beklemeden kan aldırmak ya da kan vermek durumuna sahiptir. Bu kişinin kan vermesinden dolayı orucu bozulmaz.

Eğer kişi kan verdikten sonra kötüleşmiş ve bayılmış ise hasta sayılacağından dolayı orucunu bozarak ilerde kaza edebilir.

İslamda kan bağışı

Hasta olan insanlara kan vermek ve organ bağışında bulunmak iyiliklerin en güzelleri arasında yer alır. Sağlık durumu iyi olan herkes kan verebilir.

Kan vermek insana zarar vermez hatta vücuttaki kanın yenilenmesine olanak sağlar. Faydalı bir işlemdir diyebiliriz.

Hasta olan bir insanın iyileşmesine vesile olacağınızdan olayı büyük bir iyilik olarak kabul edilir.

İslam fıkhında kanı para ile satmak günahtır. Lakin mecburi durumlarda hastanın para ile kan almasında herhangi bir engel ve sakınca bulunmamaktadır fakat kanı satan kişi bu işten sorumludur.

Dinimizde hayatın korunması için haram olan bir takın şeylerin yeteri kadar yenilmesi ve içilmesi caiz olarak belirtilmiştir.

Dini açıdan, kan ihtiyacı olan bir hastaya kan vermek, yada gözü kör olan bir hastaya ölen birisinin gözünü nakletmenin yada bağışlamanın bir sakıncası yoktur.  Oruçluyken yukarıda belirttiğimiz gibi kan vermek orucu bozmaz!

7 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir