Yemek

Kapuskanın Yanında Ne Gider

Kapuskanın Yanına Ne Yapılır?

Hoş geldiniz dostlar. İsterseniz kapuskanın yanında ne gider konusunu irdelemeye başlamadan önce kapuska hakkında birkaç kelam edelim. Zira mutfağımızda ne yazık ki pek popüler olmayan bu yemek, birkaç yemek ile birleştiği zaman resmen bir ziyafete dönüşmektedir.

Kısaca Kapuska Yemeğinin Geçmişi

Kapuska yemeği, genellikle lahana ve et kullanılarak yapılan bir yemek türüdür. Rus mutfağından çıkan bu yemek, bir dönem sonra Türk mutfağında da yerini almıştır. Fakat Rus ve Türk mutfaklarında kapuska yemeğinin hazırlanış şekilleri farklıdır. Türkiye mutfağında kapuska; kavrulmuş ete çiğ lahana eklenerek yahni şeklinde hazırlanmaktadır.

kapuska yemeği yanına ne yapılır

Buna ek olarak et yerine kıyma da kullanılabilir. Hem sağlıklı olup hem de oldukça özel bir lezzete sahip olan bu yemek, birçok farklı yemeğin yanına da oldukça yakışmaktadır.

O halde asıl merak ettiğimiz kısmı gelin birlikte inceleyelim.

Kapuskanın yanına neler gider?

  • Pilav: Pilav her yemeğin yanına yakışacak, sofralarımıza yabancı olmayan bir yemek türüdür. Kapuskanın içerisinde bulunan lahana ve et, pilav ile oldukça güzel gider. Bu ikilinin harmanlanmasıyla güzel bir sofra kurulabilir.
  • Makarna: Hazırlanışı hem kolay hem de doyurucu olduğundan dolayı sofralarımızda çok fazla tercih edilir. Kapuska dahil olmak üzere neredeyse her yemeğin yanına yan yemek olarak yapılabilir.
  • Yayla Çorbası: Yayla çorbası, Türk mutfağında fazlaca tercih edilen ve yoğurt çorbası olarak da adlandırılan bir çorba çeşididir. Özellikle kapuska yemeği yanında servis edildiği takdirde şahane bir ikili haline gelirler.
  • İmam Bayıldı: Birçok kişi tarafından patlıcan yemeği çeşitlerinin en güzeli olarak kabul edilen imam bayıldı, kapuska ile bir araya geldiğinde inanılmaz lezzetli ve besleyici bir ziyafete dönüşür. Bu ikili şahsen benim de kişisel favorim ve önerimdir.
  • Ezogelin Çorbası: Ezogelin çorbası, hemen hemen her tür yemeğin yanına iyi gidebilecek bir çorbadır. Favorim yayla çorbası olsa da, kapuska ve ezogelin çorbası da birlikte inanılmaz güzel giden yemeklerdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı