Karnıyarık Yanına Ne Yakışır

Karnıyarık Yanına Ne Yakışır

Karnıyarık Yanına Ne Yakışır

Karnıyarık, patlıcan ve kıyma ile hazırlanan özel ve geleneksel Türk yemeklerinden en başta gelenler arasındadır.

Patlıcanlar alacalı soyulur ve hafifçe yağda kızartılır, ayrı bir yerde kıyma ve soğan, domates kavrularak baharat atılır.

Kızartılan patlıcanların içerisine kıymalar doldurulur ve fırına sürülerek pişirilir. Türk mutfağını yansıtan en güzel yemeklerden birisidir.

Pilav

Karnıyarığın yanına en çok yakışan yemek çeşidi pilavdır. Pilavla birlikte sunum yapılır ve gerek lezzet olarak, gerekse görünüm olarak tam anlamıyla birbirini tamamlayan yemeklerdir.

Patates Püresi

Patates püresi patlıcan karnıyarıkla beraber özel bir sunum olarak hazırlanabilir. Karnıyarık ana yemek olarak yapılır ve yanında püre servis edilerek tadının daha iyi alınması sağlanmış olur.

Cacık

Salatalıkları küçük küçük doğrayıp ya da rendeleyerek yoğurtla karıştırın ve cacık yapın, üzerine taze nane veya kuru nane serperek biraz da zeytinyağı dökerek servis edebilirsiniz.

Tavuk Çorbası

Karnıyarık yemeğinden önce sıcak bir terbiyeli tavuk çorbası harika olur. Tavukları haşlayıp, suyuna limon, yumurta ve unla terbiye yapıp enfes bir tavuk çorbası hazırlayabilirsiniz.

Çorbayı içtikten sonra karnıyarık servis ederseniz misafirlerinize iyi bir ziyafet çekmiş olursunuz.

Patates Kızartması

İnce doğranmış parmak patates kızartması ile birlikte karnıyarık yemek lezzetlidir.

Şerbetli Tatlılar

Baklava, revani, şambali, tulumba tatlısı, kalbura bastı, lor tatlısı gibi şerbetli tatlılar karnıyarık yendikten sonra yenebilecek tatlılardandır.

Sütlü Tatlılar

Kazandibi, tavukgöğsü, muhallebi gibi sütlü tatlı çeşitleri yine karnıyarık yedikten sonra güzel bir tat olarak servis edilebilir.

6 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir