Kasko ve Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Kasko ve Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Kasko ve Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Kasko ve zorunlu trafik sigortasını nasıl tanımlarız?
Araç sahiplerini düşündüren iki konu vardır; Kasko ve zorunlu trafik sigortası. Bu türleri açıklarken kapsamını ve fiyatını da dahil etmemiz gereklidir. Fakat öncelikle bu kavramlar nedir, bunları bir inceleyelim.

Kasko nedir?

Olası bir hasar söz konusu olduğunda aracı güvence altına almak için yaptırılan isteğe bağlı sigorta türüdür.

Zorunlu Trafik Sigortası nedir?

İsminden de görüldüğü gibi yapmak zorunda olduğumuz sigorta türüdür. Yapıldığı tarihten itibaren bir yıl sonra yenilenmelidir. Zorunlu trafik sigortası olası bir kaza anında oluşabilecek maddi ve fiziki zararları güvenceye alır. Bu sigortanın yapılmaması halinde tespit edildiğinde cezaya tabiidir.

Kasko ve Zorunlu Trafik Sigortası arasındaki fark nedir?

Kaza olması halinde araç sahibini güvence altına alarak, yaptırmış olduğu poliçe kapsamında hasarının karşılanması ancak kaskoda geçerlidir.

Kasko ve zorunlu trafik sigortası arasında kapsam olarak ne gibi farklılıklar vardır?

Her ne kadar birbirine benzerlik gösterse de kapsam olarak birbirinden farklılıkları söz konusudur. Kasko belirli bir sayıda farklı kapsamı vardır. Ancak teminatlara ek yaparak bu kapsamı genişletebilirsiniz.

Kasko herhangi bir kaza, yanma, çalınma ya da çalınmaya teşebbüs edilmesi, doğal afet sonucu hasar görmesi gibi durumlarda olası zararları emniyet altına alır.

Trafik sigortası teminatları her yıl belirli bir takvimde Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenerek duyurulur. Temel teminatların yanı sıra; şirkete ek teminatlar da sunarak yine poliçenizi genişletmek sizin elinizdedir.

Kasko ve Zorunlu Trafik Sigortası arasında fiyat politikası olarak nasıl farklılıklar vardır?

Daha önce de belirttiğimiz gibi; zorunlu trafik sigortası belirli takvim içinde Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenir.

Her sigorta şirketi için de durum hemen hemen aynıdır. Fakat bu konuda şirketler serbest bırakılmıştır. Sigorta şirketleri buna bağlı olarak farklı fiyatlar verebilirler.

Şirket, poliçenin kapsamına bağlı olarak fiyatı farklılaştırabilir. Bu farklılaştırmayı da şirket teminatlara bağlı olarak gerçekleştirir.

10 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir