Kaza Orucuna Nasıl Niyet Edilir Nihat Hatipoğlu Cübbeli Ve Diyanet

Kaza Orucuna Nasıl Niyet Edilir Nihat Hatipoğlu Cübbeli Ve Diyanet

Kaza Orucuna Nasıl Niyet Edilir Nihat Hatipoğlu Cübbeli Ve Diyanet

Kaza orucunun tutulma sebebi farz olan 1 aylık orucun çeşitli nedenlerle tutulamama halinden kaynaklanmaktadır. Bu gün içerisinde kılınamayan bir vaktin namazının aynı gün içerisinde kılınması ya da hatırlanmayan günler düşünülerek niyet edilen kaza namazları gibidir. Fakat kaza orucunu üst üste kaç gün ise ona niyet ederek yapabilir ya da kendinizi tutabileceğinize inandığınız zamanda yapabilirsiniz. Yine de normal farz olan oruç döneminin üzerinden de çok geçirilmemesi ve bir dahaki Ramazana kadar bu kazaların tamamlanmasının daha uygun olacağını söyleyenler bulunmaktadır.

Kaza Orucu Niyeti

Birşeyi kalp ile istemek her zaman önemlidir. Eğer gerçek anlamda kalp üzerinde düşünülerek bir kaza orucu niyeti yapılırsa bunun manevi hisside çok daha güzel olacaktır. Bu yüzden kaza orucu niyeti için; Niyet ediyorum Allah rızası için kaza orucunu tutmaya diyerek niyet edilebilir. İstenirse, orucun tutulmadığı zaman düşünülerekte niyetinize ekleyebilirsiniz. Sonrasında normal bir orucun şartlarını yerine getirerek, sahur ve iftar arasında orucunuzu tutabilirsiniz.

kaza orucuna nasıl niyet edilir nihat hatipoğlu

Kaza Orucuna Ne Zaman Niyet Edilir

Niyet etmek için genelde bayram günlerinin tercih edilmemesi daha uygun görülmektedir. Yine de çok vakit geçirilmeden kaza orucuna niyet ederek, o günün farz olan sorumluluğu tamamlanmalıdır. Kur’anı Kerim’de Bakara’nın 185. ayetinde de açıklanmaktadır. Yolculuk ya da hastalık durumunda tutulamazsa, sonraki günlerce kaza edilebileceği Allah tarafından belirtilmektedir.

kaza orucuna nasıl niyet edilir diyanet

 

6 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir