Kedi Kumu Nedir?

Kedi Kumu Nedir?

Kedi Kumu Nedir?

 Kedi kumu doğal veya doğal olmayan kedi kumları olarak ayrılan bir maddedir. Genelde bentonit, sepiolite ve diatomikt denilen kile benzeyen madenlerden üretilen kedi kumları doğal kedi kumlarıdır.

Kedileriniz tuvaletlerini bu kumların üzerine yapar ve gömerler. Killi yapısı sayesinde kedinizin dışkı ve çişini hapseder ve sert bir kar topu şeklinde topaklanır.

Kullanıcıların en beğendiği ve en çok rağbet gören kedi kumu çeşidi topaklanan kumlardır. Kedinin tuvaletini yaptığı bölgede sertleşen ve temizlendiğinde kumun temiz olan bölümlerini kirletmeyen özellikleri sayesinde en sevilen kedi kumu halini almıştır.

Kedi Kumu Nasıl Kullanılır?

Kedi kumu kullanım açısından oldukça temiz ve kolay bir yöntemle kullanılır. Kediniz kumun içine tuvaletini yapar, topaklanma sonucunda bir kum kaşığı yardımı ile kolaylıkla bu kısmı alıp çöpe atabilirsiniz.

Ayrıca topaklanma sayesinde kumun diğer temiz kısmını da kirletmemiş olursunuz. Bu şekilde kum kirlendikçe kumun kirli kısımları atılır ve yerine yenisi eklenerek kullanılır.

Kedi Kumu Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Kedi kumu seçerken özellikle topaklanan yapıda bir kumu tercih etmeniz kullanım açısından daha çok tavsiye edilir.

Piyasada birçok markanın topaklanan ve kokulu bir yapıya sahip olan kedi kumu ürünleri bulunuyor.

Kokulu ve topaklanan kedi kumları sayesinde hem kedinizin tuvaletinin kokusu kapanmış olacak, hem de topaklanma özelliği sayesinde rahat bir kullanım elde edeceksiniz.

Ancak topaklanan kumlarda da dikkat etmek gereken bazı özellikler var. Topaklanan kumunuzun fazla tozlu bir halde olmamasına özen gösterin.

Çünkü yapılan araştırmalara göre topaklanan kumların ıslandıktan sonra şişerek büyüdüğü gözlemlenmiştir. Kedilerinizin ciğerine dolan bu tozlar birçok hastalığa yol açabilir.

Bu yüzden daha büyük parçacıklı bir topaklanan kedi kumu tercih etmeniz kullanım açısından ve kedinizin sağlığı açısından daha doğru olacaktır.

9 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.