Dini Konular

Kefaret Orucu Nedir Nasıl Ve Kaç Gün Tutulur? Tutmak Şart Mı Farz Mı?

Ramazan ayı boyunca niyet edilerek başlanan bir orucun bilinçli bir şekilde bozulması halinde kefaret cezası olarak iki ay oruç tutulması gerekmektedir. Kefaret orucu nasıl tutulur merak edenler için; her şeyden önce niyet edilen ve akabinde bilinçli bir şekilde bozulan bir orucun bulunması gerekmektedir. Ancak oruç tutmaya güç yetmemesi gibi bir durumda altmış fakire yemek yedirmek gerekir. Kefaret orucu için Recep ve Rebiülahir ayında iki ay üst üste oruç tutulmalıdır. Ancak kefaret orucu tutulacağı zaman orucun ilk günü ayın birinci gününe denk gelmiyorsa altmış güne tamamlayacak şekilde kaza eklenmelidir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de kefaret orucu tutulurken hiç ara verilmemeli ve iki ay ya da altmış gün aralıksız tutmalısınız.

Kefaret Orucu Kaç Gün Tutulur

Altmış gün tutulan kefaret orucunda en önemli detaylardan biri bu süre içinde ara verilmemesi gerektiğidir. Kadınların adet dönemleri bu sıraya engel değildir. Adet dönemi sona eren kadınlar gün geçirmeden kefaret orucunu tutmaya devam edebilirler. Kaza oruçları kefaret ile birlikte hesaplanmaz.

kefaret orucu nasıl tutulur görsel

Kefaret Orucu Nasıl Tutulur

Kefaret dışında tutulması gereken bir de kaza oruçları varsa bunlar ayrı olarak hesaplanır. Bunlara dikkat etmek gerekir. Kefaret orucunda rakamlar çok önemlidir. Bu orucun sayılabilmesi için altmış güne tamamlamak şarttır. Aksi takdirde oruç zarar görür ve kabul olmaz. Kefaret orucu ne şekilde tutulur tüm detayları bu şekilde özetlenebilir.

kefaret orucu nasıl tutulur diyanet

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı