Kefaret Orucu Nedir? Ne Kadardır? Kaç Gün Tutulur? Tutmamanın Ve Bozmanın Hükmü

Kefaret Orucu Nedir? Ne Kadardır? Kaç Gün Tutulur? Tutmamanın Ve Bozmanın Hükmü

Kefaret Orucu Nedir? Ne Kadardır? Kaç Gün Tutulur? Tutmamanın Ve Bozmanın Hükmü

Oruç Kefareti Nedir Ne Kadardır

Allah’ın emri olan oruca niyet eden bir müslüman, sonrasında gün içerisinde orucunu bozacağını bile bile yemek yemesi, cinsel ilişkiye girmesi, zina yapması ya da yapılmaması gereken diğer unsurları yapması durumdur. Yani oruç isteyerek ve bilerek bozulmaktadır. Bu tür durumlarda oruç kefareti gerekir ve bununda belirli bir limit düzeneği bulunmaktadır. Ayrıca

Tutulmayan Orucun Kefareti

Bunlar içerisinde, oruç kefareti için 2 ay üst üst oruç tutulması gerektiği açıklanan hadisler arasındadır. Ayrıca bir diğer kefaret o dönemin şartlarına olduğu için bir köle azad etmek ile de bağdaşlaştırılmıştır. Bunlar genel anlamda kabul gören kefaretler olmaktadır.Bir diğer kefaret ise 60 fakirin doyurulması üzerinde şekillenmektedir. Bu nedenle eğer bir müslüman gerçek anlamda Allah’ın buyruğunu yerine getirmek istiyorsa, gün içerisinde oruç süresini en iyi şekilde tamamlamalıdır. Eğer yapamayacaksa bu konuda daha iyi bir karar almalı ve düşünmelidir. Böylece bile bile ve isteyerek orucunu bozmaz ve kefarette ödemez. Ayrıca bunun günahını da yüklenmemiş olur.

oruç kefareti nedir

Oruç Kefareti Kimlere Verilir

Eğer orucu tutmadıysanız, fakiri doyurma konusunda sizin ayağınıza değil onun ayağına giderek kefaret ödenebilir. Ayrıca güzel bir infakın her zaman gerekli hükmü gizliden yapılarak verilmesidir. Eğer siz kefareti ödedikten sonra bunu o kişinin başına kalkacak ve reklam yapacaksanız, bu konuda dikkat edilmesi gereken unsurlar vardır. Hem sorumluluğu iyi bir şekilde yerine getirmeli hem de bilerek sorumlu olduğumuz bir şeyin karşılığınıda bir müslümana yakışır bir biçimde vermeliyiz.

oruç kefareti nedir diyanet

4 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir