Kirazın faydaları yararları nelerdir ? Saymakla bitmiyor

Kirazın faydaları yararları nelerdir ? Saymakla bitmiyor

Kirazın faydaları yararları nelerdir ? Saymakla bitmiyor

Yaz aylarında çıkan ve severek tükettiğimiz meyvelerden birisi de kirazdır. Kirazın birçok faydası bulunuyor ve bunların yanı sıra hoş bir tadı var. Kirazın vücudumuza çok faydası vardır bunların başında boşaltım sistemine yardımcı olması geliyor. Bunların yanı sıra kabızlığı önlüyor , idrar söktürüyor , tuvalete çıkma sorununuz varsa kiraz sayesinde ishal oluyorsunuz ve kolayca tuvalete gidebiliyorsunuz. En önemli etkisi ise yemiş olduğunuz yiyecekleri çok rahat bir şekilde sindirebiliyorsunuz. Böbreklerde oluşan toksinleri temizliyor , safra kesesinde taş varsa onları dışarıya atıyor ve kumların dökülmesini sağlıyor. C vitamini bakımından da zengin olan kirazı sizler de günlük bir avuç kadar tüketerek günlük ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Kalp ve damar hastalığı olanlara da kirazı öneriyoruz.

Kiraz gözler için çok önemlidir ve uyku sorunu , strese karşı da büyük etkileri bulunuyor. Eğer uyku düzeniniz yoksa bunu bir düzene sokmak istiyorsanız en etkili yöntem kiraz oluyor. Yurt dışında bir araştırma yapıldı ve kiraz tüketmek kanser riskini minimuma indiriyormuş.

Kabızlık sorununuz varsa o zaman arkadaşlar 7 veya 8 adet kiraz yaprağını kaynamış suya atın ve 3 dakika kadar bekletin. 3 dakikadan sonra süzgeçten geçirin ve tüketin kabızlığınıza çok iyi gelecektir.

Kiraz iltihabı önlemede bir numaradır. Bilim insanları kiraz tüketen kişilerde iltihap çok az oluyordur.

Kirazın Faydaları

–          Cildi korur

–          Yaşlanma belirtilerini geciktirir

–          Diyabet riskini düşürmektedir

–          Kalp ve damar sağlığınızı korur

–          Bağışıklık sistemini güçlendirir

–          Kansere karşı sizi korur

Kirazın Yan Etkileri Nelerdir ?

Aslında arkadaşlar kirazın fazla yan etkileri bulunmuyor sadece kirazı tükettikten sonra su içilmesi önerilmiyor. Eğer içerseniz mide şişkinliği ve hazımsızlık meydana gelir. Bunların yanı sıra karın ağrısı ve ishal gibi durumlar ortaya çıkabilir.

9 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.