Kısaca Orucu Bozan şeyler ve Durumlar Nelerdir? Hangileridir? Maddeler Halinde Açıklıyoruz

Kısaca Orucu Bozan şeyler ve Durumlar Nelerdir? Hangileridir? Maddeler Halinde Açıklıyoruz

Kısaca Orucu Bozan şeyler ve  Durumlar Nelerdir? Hangileridir? Maddeler Halinde Açıklıyoruz

Oruç tutarken yapılmaması gereken şeyler açık bir şekilde belirtilmiştir ve bunlara dikkat etmek çok önemlidir. Bunlara uyulmadığı takdirde oruç bozulur ve orucun kazası ya da kefareti gerekir. Her şeyden önce en önemlisi yasak olan şeyler bilinçli bir şekilde yapılmamalıdır. Bilinçli bir şekilde bozulan oruç için kefaret gerekir. Oruçlu olduğunuzu bilerek bir şeyler yiyemez ya da içemezsiniz. Bunlara ilaç da dahildir. Oruçlu olduğunuzu bile bile cinsel ilişkide bulunamazsınız. Ağzınıza giren yağmur ya da kar gibi şeyleri bilerek yutmamanız gerekmektedir. Sigara ya da sigara gibi tütün maddelerini tüketmemelisiniz. Buğday tanesi, susam ya da arpa tanesi gibi şeyleri yutmamalısınız. Her ne kadar çok küçük gıdalar olsa da bunlar da orucunuzu bozar. Bunlar kefaret gerektiren şeylerdir.

Orucu Bozan Durumlar Nelerdir Kısaca

Bir de kefaret değil kaza gerektiren durumlar vardır. Bunlar da; kağıt ya da pamuk gibi bir şeyi yutmak, bir defada çok miktarda tuz yemek, zeytin çekirdeği yemek, taş ya da toprak gibi şeyleri yutmak, içi olmayan badem ya da ceviz yutmak, burunla ilaç çekmek gibi durumlar kaza orucu gerektiren durumlardır.

Sadece Orucu Bozan Durumlar Nelerdir

Ayrıca ezan okunmaya başladığı anda yeme ve içmeye son verilmelidir. Ezan okunduktan sonra yeme içmeye devam edilmesi durumunda oruç bozulur. Kısaca orucu bozan durumlar bunlardır ve orucu bozan eylemler kaza ile kefaret gerektirenler olarak ikiye ayrılmıştır.

Kısaca Orucu Bozan Durumlar

Beğen

Yapılan Yorumlar

  1. Sevgilim ile sarılıb öpmüşem yanaqından amma günah olduğunu bilmirdim menim orucum pozulubmu ?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir