Kızartma Kokusu Nasıl Giderilir?

Kızartma Kokusu Nasıl Giderilir?

Kızartma Kokusu Nasıl Giderilir?

Mutfakta yemek yapılma aşamasında özellikle hanımların en büyük dertlerinin başında etrafa ve saçlara sinen yemek kokuları geliyor. Kapılar kapatılsa bile oluşan yağ kokusu bütün evi sarıyor ve uzun süre de bu koku çıkmıyor.

Son zamanlarda moda olan Amerikan mutfak tarzı evlerde yemek yapmak neredeyse bir işkence haline geliyor.

Yemek kokusunu en aza indirgemek için ocağın hemen üzerinde bulunan ve kokunun daha fazla yayılmadan hemen giderilmesini sağlayan aspiratörü kullanmak ilk etapta yapılacak yöntemlerden biridir.

Fakat kızartma gibi ağır koku bırakan yemeklerde aspiratör bile çoğu zaman işe yaramıyor. İşte böyle zamanlarda kokuyu ortadan kaldırmak için küçük ama akıllıca yöntemler bulunuyor.

Kızarma Kokusunu Gidermek İçin Limon ve Sirke Yöntemi

Yemek veya ağır koku oluşturacak kızartmalar için işlem bittikten sonra küçük bir cezve veya tencerenin içine bir bardak su ile üç yemek kaşığı sirke ve limonun suyu sıkılarak bir süre kaynatılır.

Kaynayan sirke ve limon ortamda oluşan kötü kokuyu bastırarak aynı zamanda hoş bir koku da verecektir.

Defne Yaprağı İle Kızartma Kokularını Giderme Yöntemi

Yemek esnasında etrafa yayılan ve kıyafetlere bile sinen kötü kokulara yok etmek için defne yaprağı da kullanılabilir.

Bir tencere veya cezve yardımı ile defne yaprağı ağzı açık şekilde kaynatılır ve soğumaya bırakılır. Bu sayede kötü kokular yok olacak ve ortamı defne yaprağının hoş kokusu saracaktır.

Mum İle Kızartma Kokularını Giderme Yöntemi

Kızartma yapmayı seven fakat oluşacak kötü kokulardan rahatsızlık duyanlar için mum yöntemi de kurtarıcı bir seçenek olacaktır.

Kızartma işlemi yapılırken ocağın yakınına yakılacak küçük bir mum yemek esnasında oluşan kokuyu emer ve işlem bittikten sonra 10 dakikada kadar yakılarak oluşan kokuyu tamamen yok eder.

10 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir