Kompozisyon Nasıl Yazılır

Kompozisyon Nasıl Yazılır

Kompozisyon Nasıl Yazılır

Kompozisyon yazmak gerçekten çoğu zaman hem sıkıcı , hem de çok zor olabiliyor. Ama arkadaşlar duygu ve düşünceleri anlatmanın en kolay yollarından birisidir aslında. Sizde iyi bir kompozisyon yazmak istiyorsanız o zaman birkaç tane kurala dikkat etmeniz gerek onun haricinde kolaylıkla yazabilirsiniz. Birde burada en önemli faktör yaratıcılığınızdır. O zaman iyi bir kompozisyon için nelere dikkat etmeliyiz isterseniz onlara sıra sıra bakalım ;

– İyi bir kompozisyon yazmak için öncelikle düzgün olmalıdır ve konunun gelişime göre paragraf yapılmalı.

– Düşüncelerinizi geliştirmek için tekniklerden yararlanın bunlar ; sayısal veriler , tanımlama , tanık gösterme , karşılaştırma ve tartışma olabilir.

– Yazdığınız konunun türüne göre uygun bir tür seçiniz yani mesela sizler olay yazısı yazıyorsanız bunun için öyküleyici bir anlatım seçmelisiniz , durum yazıyorsanız da betimleyici anlatım olmaktadır.

– Yazılarınızı yazarken her zaman çok samimi olun ama gayriciddi olmamaya da özen gösteriniz.

– Burası çok önemli bol bol deneme türüne ait olan eserler okuyun arkadaşlar bu sizi yazarken daha yaratıcı yazmanızı sağlar.

Ve şimdi son olarak da olmazsa olmazı olan giriş , gelişme ve sonuç bölümlerine bakacağız.

Giriş Paragrafı

Burada yapmanız gereken okuyucuyu konuyu tanıtmaktır yani okuru konuya yöneltmeniz gerek bu yüzden giriş bölümü her zaman daha etkili olmalıdır.

Gelişme Paragrafı

Giriş bölümü bitti sıra gelişmeye geldi. Giriş paragrafını açıklayıp geliştiren paragraftır ve birden çok paragraftan oluşabilir. Aynı zaman da örnekler de verebilirsiniz bunlar ; atasözleri ve özdeyişler olabilir.

Sonuç Paragrafı

Evet giriş ve gelişme bölümünü tamamlanıp bunları toplayıp bir iki cümle ile ifade edip bitirmeliyiz.

Son olarak da unutmamanız gereken unsur ise noktalama işaretlerine her zaman çok dikkat edin nerede virgül , nerede nokta konuluyor onları iyi bilin.

kompozisyon nasıl yazılır kısaca

6 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir