Konut Kredisi Alırken Yapılan Sigortalar Nelerdir?

Konut Kredisi Alırken Yapılan Sigortalar Nelerdir?

Konut Kredisi Alırken Yapılan Sigortalar Nelerdir?

Ülkemizde ev sahibi olmak isteyenlerin en fazla başvurduğu yöntemler arasında konut kredileri yer almaktadır. Her kredi çekiminde olduğu gibi konut kredisi alırken de bazı sigortaların yapılması gerekmektedir. Konut kredisiyle alakalı sigortalar şu şekildedir.

 Hayat sigortası

Halk tarafından en fazla bilgi sahibi olunan sigorta türüdür. Çoğu zaman yapılması mecburi olarak bilinen hayat sigortası için gerçekte böyle bir durum söz konusu değildir.

Bireyin seçimine yani isteğe bağlı olan hayat sigortası kişinin hayatında oluşabilecek zararlara karşı kredi ödemesinin aksamasını engelleyecek sigorta türüdür.

Kişinin vefat etmesi halinde kalan kredi borcu sigorta şirketi tarafından ödenir. Tüketiciyle birlikte bankaya da yarar sağlayan hayat sigortası önemli bir sigorta türüdür.

Herhangi bir vefat halinde kişinin kalan borcunun ödenmesi hayat sigortası sayesinde garantilenmiş olur. Diğer yandan kişinin vefat etmesi halinde kredi borcunun yakınlarına miras olarak kalmayacağından emin olunur.

 Ferdi kaza sigortası

Hayat sigortasının bir benzeri olan ferdi kaza sigortası da mecburi olmayan yani isteğe bağlı bir sigorta çeşididir.

Borcu olan kişinin herhangi bir kaza geçirmesi halinde poliçe kapsamınca kredi borcunun ödenmesi sigorta şirketi aracılığı ile devam eder.

 Konut sigortası

Konut kredisi veren bankaların bazı durumlarda isteyebileceği sigorta çeşididir. Banka talebinin yanında çoğu zaman kişilerin kendi istekleri doğrultusunda yaptırdıkları sigorta çeşidi olan konut sigortası; doğal afetler, terör vb. hallere karşı maddi güvenceyi garantiler.

Bahsi geçen üç sigorta çeşidi de bankanın anlaştığı şirketler aracılığıyla yapılabildiği gibi farklı sigorta şirketleri aracılığıyla da yaptırılabilir.

DASK ise konut kredisi ile ilişkili olmasa da ev alımlarında yapılması mecburi olan sigorta çeşididir.

Krediyle alıp almadığınıza bakılmaksızın zorunlu deprem sigortası konut için gerekli bir sigorta çeşididir. Kiraya verme gibi durumlarda kontratın yapılıp, elektrik, su vb. sözleşmelerin onaylanması için ön şartlardandır.

15 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir