Eğitim

Kpss den 90 Almak İçin Kaç Net Gerekir? Ne Yapmak Lazım

KPSS’ye hazırlananların en çok merak ettiği konulardan biri de “Kpss’den 90 almak için kaç net gerekir?” sorusudur. Adaylar sınav sonrasında yaptığı netleri hesaplayıp hedefledikleri yere ulaşıp ulaşamadığını öğrenmek istiyor. Ya da henüz sezonun başındayken önceden ihtiyaç duyduğu netleri belirleyip ona göre hazırlanmak istiyor.

Kpss Puan Türleri ve İhtiyacınız Olan Netler

Kpss’den  yüksek almak için yapmanız gereken netleri öğrenirken puan türleri hakkında da bilgi sahibi olmalısınız.

P3:  Eğer herhangi bir lisans kurumundan mezun iseniz ve bütün lisans mezunlarının tercih yapabileceği alanları tercih edecekseniz bunun için ihtiyacınız olan P3 puanıdır. Çift yıllarda yapılan Kpss sonucu kullanılan bir puan türüdür. P3’ten 90 puan almak için ortalama 91 net yapmanız gerekir. Fakat şunu da unutmamalısınız ki bütün 91 net yapanların puanları aynı olmayabilir. Çünkü her testin getirisi puana farklı yansıyabilir. Ancak çok büyük bir oynama olmaz. Ortalama olarak bu şekildedir.

P93: Kpss’ye ön lisans mezunları da girmektedir. Doğal olarak onların ihtiyaç duyduğu puan türü ve netler farklıdır. Ön lisans yani iki yıllık yüksek okul mezunları Kpss’den 90 puan almak için 82 net yapmalıdır. Kullanacakları puan türü P93’tür.

P94: Orta öğretim mezunlarının girdiği Kpss’den 90 puan almak için ortalama 85 net yapmak gerekir. Kpss sınavına orta öğretim yani lise mezunu olarak girenlerin ihtiyaç duyduğu puan türü P94’tür.

Yukarıdaki net sayılarında da görüldüğü gibi her puan türü farklı netler gerektirmektedir. Bu nedenle ihtiyaç duyduğunuz netleri öğrenmek için kendi puan türünüze bakarak öğrenmelisiniz.

Bütün bunların yanında Kpss’den 90 almak için belli bir çalışma stiliniz olmalıdır. Böylelikle bu sınavdan istediğiniz puanı elde edebilirsiniz. Kpss zor bir sınav olarak bilindiği için bazı adayların hayattan koparak kendilerini bilinçsizce kitapların içine kapattığını görmüşüzdür. Buna rağmen bu maraton düşük bir puanla sonuçlandığında adaylar hayal kırıklığına uğruyor. Aslında ihtiyaç duyulan düzenli çalışmaktır. Ayrıca soru havuzunda artık orijinal soru kalmadığından beklenmedik sorularla karşılaşılabiliyor. Bu nedenle doğru kaynaktan çalışmak da önemlidir.

Kpss den 90 Almak İçin Kaç Net Gerekir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı