Kpss Puan Nasıl Hesaplanır Ve Öğrenilir?

Kpss Puan Nasıl Hesaplanır Ve Öğrenilir?

Kpss Puan Nasıl Hesaplanır Ve Öğrenilir?

Kamu Personeli Seçme sınavı, kamu kurumlarında görev alacak insanları belirlemek için yapılan bir takım sınavlardır. Bu sınava girecek adaylar niteliklerine göre gruplara ayrılır bu gruplar A ve B gruplarıdır. A grubu kadroları mesleklerle ilgili iken B grubu kadrolarında bulunanlarsa ilk defa kamu hizmetine ataması olacak kadrolardır. Bu kadrolara yerleşmek için belli başlı sınavlara girilmesi gerekmektedir. Özellikle herkesin ortak girdiği Genel Kültür ve Genel Yetenek sınavları vardır. Alanlara göre ayrılmış sınavlar da değişiklik göstermektedir. Bunlar;

  • Maliye
  • Kamu Yönetimi
  • Ekonometri
  • İşletme
  • Hukuk
  • Çalışma Ekonomisi
  • Uluslararası İlişkiler

gibi sınavlardır. Kpss’ye girme hakkı ortaöğretim, ön lisans ve lisans mezunlarına verilmektedir. Ortaöğretim ve ön lisans mezunları KPSS/2 sınavına girerken lisans mezunları KPSS/1 sınavına girerler. Doktora ve yüksek lisans mezunları içinse lisans diplomasına göre atama yapılmaktadır.

KPSS Öğretmenlik Sınavı

Eğitim fakülteleri veya Fen-Edebiyat fakültelerinden mezun olup pedagojik formasyona sahip olan öğretmen adaylarının girdiği sınavıdır. Bu sına genel yetenek, genel kültür sınavlarının yanında 120 sorudan oluşan bir pedagojik formasyon sınavının yapılması ile tamamlanmaktadır.

Tüm sınavların ardından puan hesaplaması yapılması kadrolara yerleşim olanağı sunmaktadır. Kpss Puanı Nasıl Hesaplanır sorusu tüm adayların aklını kurcalayan bir soru olmakla beraber daha önceki yerleşme puanlarını baza alınarak hazırlanan tercih rehberinden tahmin yürütmelerini sağlamaktadır.KPSS puan hesaplaması şu adımlar baza alınarak yapılır;

  • Genel kültür neti
  • Genel yetenek neti
  • Türkiye geneli standart sapması

Genel kültür bölümünden yaptığınız net ile genel yetenek testinden yaptığınız net toplanarak 0,5 katsayı ile çarpılır ortaya çıkan sonuç 40 ile toplanır ve bunun sonucunda KPSS puanı hesaplanır. Hesaplanan bu Kpss puanı tam doğru olmayabilir çünkü sizin KPSS puanınız standart sapmada belirleyecektir. Bu yüzden hesaplanan puanda -5 ve +5 arasında bir değişim olabilir.

Genel kültür ve genel yetenek testlerinden toplam 90 net yapan birinin kpss puanı şu şekilde hesaplanmaktadır;90*0,5+40=85 puana denk gelmektedir lakin standart sapma bu puanı tam olarak belirleyeceği için puanın 90 ve 80 puan arasında bir değişime uğrayacaktır.

Kpss Puan Nasıl Hesaplanır Ve Öğrenilir

9 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.