Kpss’den 80 Almak İçin Kaç Net Yapmak Gerekir?

Kpss’den 80 Almak İçin Kaç Net Yapmak Gerekir?

Kpss’den 80 Almak İçin Kaç Net Yapmak Gerekir?

Her yıl yapılan Kpss’den sonra adaylar “Kpss’den 80 almak için kaç net yapmak gerekir?” gibi soruların cevabını arıyor. Yaptığı netlerin istediği puanı getirip getirmeyeceğini merak ediyor. Bunun için öncelikle ihtiyacınız olan puan türünü önemli. Çünkü bu soruların cevabı ihtiyacınız olan puan türüne göre farklılık göstermektedir. Bir orta öğretim mezununun 80 almak için yapması gereken netle lisans ya da ön lisans mezununun yapması gereken netler aynı değildir. Bu sebeple öncelikle kendi alanınızda kullanacağınız puan türünü öğrenmelisiniz.

Hangi Puan Türleri Kaç Net Getirir

Orta Öğretim Mezunları: Orta öğretim yani lise mezunlarının tercih yapabilmek için ihtiyaç duyduğu puan türü P94’tür. Bu bağlamda orta öğretim mezunu birinin P94 puan türünden 80 almak için 58 net yapması gerekir. Bu, ortalama bir değerdir.

Ön Lisans Mezunları: Ön lisans yani 2 yıllık fakülte mezunlarının Kpss’den memurluk için tercih yapabilecekleri puan türü P93’tür. Ön lisans mezunları da Kpss’den 80 almak için 58 net yapmalıdır.

Lisans Mezunları: Kpss den lisans mezunlarının memurluk tercihi yapmaları için ihtiyaç duyduğu puan türü P3’tür. P3 puan türünden 80 puan almak için adayların ortalama 72 net yapması gerekir.

  • Kpss süreci uzun ve zorlu bir süreçtir. Adaylar bu süreçte zaman zaman umutsuzluğa düşebilir. Bunun nedeni konuların çokluğu ve sürecin uzun olmasıdır. Ayrıca gereğinden fazla ve yanlış kaynak kullanmak da bu süreci adayların yanlış değerlendirmesine sebep oluyor.
  • Kpss’de başarılı olabilmek için doğru kaynaklarla ve düzenli çalışmak yeterlidir. Kişinin kendine dış dünyaya kapatıp asosyal bir çalışma sistemi koyması doğru değildir
  • Sürekli değişen Kpss sistemine ayak uydurmak için doğru kaynak araştırması yapıp sınava yakın sorular çözebilirsiniz. Bunun yanında unutulmamalıdır ki her bireyin çalışma tarzı farklıdır. Kimisi soru ağırlıklı çalışır kimisi de konu ağırlıklı. Fakat konuların içinde fazla boğulmadan her konunun sonunda o konuyla ilgili ortalama 4 sağlam kaynaktan soru çözmek gerekiyor. Kaynak önemli çünkü bazı kaynaklar bütün bir yıl boyunca çalışsanız da yıl sonunda elinize sıfır veriyor.

Kpss’den 80 Almak İçin Kaç Net Yapmak Gerekir

16 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.