Eğitim

Kpss’den 85 Almak İçin Nasıl Çalışmalıyım?

Kpss sınavı her yıl adayların istedikleri alanlarda yetkinliklerini ölçmek için yapılan bir sınav. Aslında yetkinlikten çok uzmanlık dışında konuların çıkması adayları zorluyor. Bu yüzden çalışan kişiler bazen işlerini bırakıp ders çalışmak için eve kapanabiliyor. Bu süreçte sağlam ilerleyebilmek için herkesin kendine göre farklı teknikleri var. Şimdi de bu tekniklere bakalım.

Kpss’de Başarılı olabilmek için Yapılması Gerekenler

Kpss’den 85 almak için nasıl çalışmalıyım sorusu adayları meşgul ediyor. İşte o yöntemler:

Kaynak Seçimi: İlk yapılması gereken kaynak seçimidir. Yanlış kaynaklarla onlarca kitap bitirmeniz sizi kendinizden şüphe ettirebilir.

  • Çalışma Saatleri: Kpss’ye doğru saatlerde çalışmak az zamanda çok işler yapmanızı sağlayabilir. Bu nedenle zihnin ve algının açık olduğu saatleri bilerek çalışmak daha çok yol kat etmenizi sağlayabilir. Zihnin ve algının en açık olduğu saatler sabah saatleridir. Sınava çalışmak için en uygun saatler de 7-11 arasıdır. Bu saatlere dikkat ederek çalışmak konuları daha kolay anlamanızı sağlayacaktır. Bu saatlerden sonra zihnin algısı giderek düşüyor ancak tabi ki de çalışmaya devam edeceksiniz. Burada önemli olan zihnin ve algının en açık olduğu zamanları bilmek ve o saatte uyanık olmaktır.
  • Çalışılan Dersler: Günlük hangi derslere çalışacağınızı belirlemelisiniz. Aslında 1 sözel 1 sayısal diye gidebilirsiniz. Sürekli aynı tarzdaki derslere çalışmak sizi yorabilir. Ayrıca bütün kaynakları baştan tek tek bitirmeyi mi tercih edeceksiniz yoksa konular ilerledikçe hepsinden konu konu mu gideceksiniz, bunu bilmelisiniz. Konu konu ve yavaşça gitmeniz konuları sindirmenizi sağlar.
  • Test Çözümü: Test ve denemler birbirine yakın olsa da kazandırdığı farklı avantajlar var. Her konunun sonunda doğru kaynaklardan en az 4 test çözmelisiniz ki ortalama 80 soru yapar. Hiç de fazla değildir. Zamanla yeni kaynaklardan yeni testler çözmeye bile başlayabilirsiniz. Test çözümleri konu kavramak için önemlidir. Başka türlü konuyu öğrenip öğrenmediğinizi anlayamazsınız.
  • Deneme Çözümü : Deneme çözümü için farklı teknikler uygulayabilirsiniz. İster konular birikince yani eksikleriniz azalınca ilk iki aydan sonra başlarsınız isterse ilk günden. İlk günden denemeyle başlamak çok avantajlıdır. Çünkü hiç çalışmadan ne kadar yaptığınızla sene sonunda elinize ne kadar geçtiği önemlidir.

Kpss’den 85  Almak İçin Nasıl Çalışmalıyım

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı