Kpss’den 95 Almak İçin Kaç Net Gerekir?

Kpss’den 95 Almak İçin Kaç Net Gerekir?

Kpss’den 95 Almak İçin Kaç Net Gerekir?

Kpss’den 95 almak için kaç net gerekir sorusuyla meşgul olan aday muhtemelen sınav sonrası kendi netlerinin yeterli olup olmadığını merak ediyordur. Sınava giren adaylar kendi netlerinin istedikleri puanı almaya yetip yetmediğini bilmek istiyor. Ayrıca sene başında yıl sonunda alması gereken puan öğrenmek isteyenler de olabiliyor. Bu sorunun cevabını verebilmek için sınava hangi puan türünde girdiğinizi bilmek gerekiyor. Yani her adayın mezuniyet durumuna ve bölümüne göre kendisine ayrılmış bir puan türü var. Adaylar bu puan türünden en yüksek puanı almayı hedefliyorlar.

Kpss’den Yüksek Almak İçin Kaç Net Gerekir?

Kpss’den istediğiniz puanı almak için yapmanız gereken netler puan türüne göre değişiyor.

Lisans Mezunları: Lisans mezunları Kpss’de P3 puan türüyle tercih yapabiliyor. 2 yılda bir yapılıyor. 2 yılda 4 kez tercih hakkı oluyor. Bu puan türünde 95 alabilmek için 95+ net yapmalısınız. Genel olarak netleriniz 90’ı geçmelidir.

Orta Öğretim Mezunları: Orta öğretim mezunlarının tercih yapabilmek için kullanacakları puan p94’tür. Lise mezunlarının 90 almak için 85 net yapması gerektiğini düşünürsek 95 almak için ortalama 94+ yapmaları gerekiyor.

Ön Lisans Mezunları: Ön lisans mezunlarının kullanacağı puan türü P93’tür. Bu puan türünden 90 almak için 82 net yapmaları gerektiğini düşünürsek 95 almak için ortalama 94 net yapmaları gerekir.

Kpss’den yüksek puan almak için belli bir çalışma stiliniz olmalıdır. Bu konu dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

  • Sınava her gün düzenli çalışmak ve çalışma saatlerini aksatmamak gerekir. Eğer işiniz nedeniyle saatlere uyamıyorsanız her kitap için günlük konu belirlemelisiniz. Bu belirlediğiniz konuları bitirmeden uyumamalısınız.
  • Not tutarak çalışmalısınız. “Söz uçar, yazı kalır” ifadesini unutmamalısınız. Not tutarken her okuduğunuzu ve dinlediğinizi deftere geçirmek büyük yanlıştır. Örneğin, tarih çalışıyorsunuz. Yıllardır duyduğunuz bildiğiniz bir konunun sadece bilmediğiniz maddelerini not edebilirsiniz. Böylece deftere bağlı kalmamış ve zihninizdeki bilgilere de güvenmiş olursunuz.
  • Çözdüğünüz testlerdeki yapamadığınız soruları not defterinize geçirin. Netlerinizin ne kadar arttığını fark edeceksiniz. Ayrıca soru çözerken birbirine yakın soruların geldiğini görünce soru çözmenin ne kadar önemli olduğunu fark edeceksiniz.

Kpss’den 95 Almak İçin Kaç Net Gerekir

14 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir