Eğitim

Kpss’den Yüksek Puan Almak İçin Ne Yapmalıyım?

Kpss sınavı her yıl gittikçe zorlaşıyor. Kpss’ye giren aday sayısının fazla olması ve memur alımlarının bu sayıya göre az olması sınavı daha da önemli hâle getiriyor. Aslında sınava giren sayısı çok olsa da sınavdan yüksek puan almak çok da zor değil. Birçok kişi kendini denemek için girdiğini söylüyor. Bu yüzden sınava tam anlamıyla çalışan görünen sayıdan daha az olduğundan istediğiniz puana ulaşmanız mümkün.

Kpss Sınavına Çalışma Yöntemleri

” KPSS’den yüksek puan almak için ne yapmalıyım” diyenler için işte yöntemler:

  • Her gün düzenli olarak çalışın ve gün atlamamaya gayret edin. Eğer gün atlarsanız diğer gün onu mutlaka telafi edin.
  • Sabah saatlerini kaçırmamaya çalışın. Sabah 7 ile 11 arası algının en açık olduğu zamanlardır. Bu saatlerde önemli dersleri çalışabilirsiniz.
  • Haftalık ve aylık tekrarlarınız olsun. Konular biriktikçe unuttuğunuzu fark edebilirsiniz. Bu yüzden endişelenmemek gerekir.
  • Konuların içinde fazla boğulmadan hızlıca konu çalışıp bol soru çözün. Konuya ne kadar ağırlık verseniz de soru çözmezseniz hâkim olamazsınız.
  • Not tutarak çalışın ama bu notlar kısa notlar olsun. Her şeyi deftere geçirmeyin ki tuttuğunuz notları tekrar ederken fazla vakit geçirmeyin.
  • Denemelere girin. Denemeler hem psikolojik olarak sizi sınava hazırlar hem de netleriniz artar.

Kpss İçin Dershane Gerekli mi?

Kpss için dershane gerekli mi sorusunun cevabı kişiden kişiye değişiklik gösteriyor. Uzun süre derslerden uzak kalanlar dershaneyi gerekli görebiliyor ancak uzun ara verenlerin çok az bir kısmı dershaneye gidiyor. Bu durumda dershaneye gedenlerin çoğu yeni mezunlardan oluşuyor. Aslında yıllar içinde üzerinizdeki öğrencilik heyecanını attığınızdan daha bilinçli hazırlanabiliyorsunuz. Eğer arada kafa dağıtacak bir sosyal ortamınız olabiliyorsa evde çalışmak en mantıklısı olabilir. Çünkü bazen dershaneye git-gel zaman kaybı olduğu gibi zaten hocanın anlattıklarını da ekstra bir zamanda çalışmanız gerekiyor. Bunun yanında yol yorgunluğuyla birlikte çok zaman kaybedebiliyorsunuz. Dershaneye gitmek yerine evde video ders de dinleyebilirsiniz. Hem daha ucuz hem de daha rahat olabilir. Eğer sürekli kitaptan okumak bana göre değil diyorsanız bu yöntemi de seçebilirsiniz.

Kpss’den Yüksek Puan Almak İçin Ne Yapmalıyım

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı