Sağlık

Kreatin nedir ne işe yarar

Herkes Kreatin hakkında birçok söz söylüyor Kreatin nedir ne işe yarar , spor hocam Kreatin önerdi , kas istiyorsanız Kreatin kullanın gibi sözler söyleniyor. Bizde bu konu hakkında araştırma yaptık ve ne işe yarar , nedir hepsini detaylı bir şekilde sizlere aktaracağız. İlk olarak Kreatin nedir ne işe yarar ona bakalım isterseniz.

Kreatin nedir, Ne işe yarar

Kreatin arkadaşlar doğal bir amino asittir ve enerji üretiminde etkili olmaktadır. İnsan vücudunda ise karaciğer ve böbreklerde üretilmektedir aynı zaman da dışarıdan da alınabilir. Günlük alınması gereken Kreatin monohidrat 4 veya 5 gramdır. Tabi bu miktarı yiyeceklerle karşılamanız biraz zordur. Bu miktarı karşılamanız için 1 veya 2 kilogram kırmızı et , balık gibi besinleri yemeniz gerecektir ki buda sindirim , zaman , yeme ve maliyet açısından çok olumlu olmuyor. Kreatin’i yaşlılar , dayanıklılık sporu yapanlar ve vücut geliştirmeciler tarafından kullanılabilir hiçbir yan etkisi de bulunmamaktadırç

Kreatin nedir

Kreatin karaciğerde üretilebilen bir azotlu organik asittir. Vücudun tüm hücreleri özellikle kas hücreleri için beslenme enerjisine yardım eder. Kreatin yaklaşık olarak 90 ve 95’i iskelet kasında depolanmaktadır. Yukarıda anlattığımız gibi dışarıdan bazı besinlerle de vücuda alınabilir. Kreatin bir enerji kaynağıdır özellikle sporla uğraşanlar vücudun enerji ihtiyacını karşılamak için Kreatin tercih ederler. İşte bu nedenle atletik performansı arttırmak isteyenlerin ilk terciği Kreatin olmaktadır. Uluslar arası olimpiyat komitesi ise Kreatin kullanılmasına izin vermiştir yani bir doping olarak kabul edilemez sakın öyle sanmayın. Özellikle Kreatin birçok profesyonel sporcu tarafından kullanılmaktadır.

Kreatin nedir ne işe yarar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı