Kredi Başvurusu Kimler Yapabilir?

Kredi Başvurusu Kimler Yapabilir?

Kredi Başvurusu Kimler Yapabilir?

Kredi Başvurusu
Acil nakit ihtiyaçlarında ilk başvurulan kaynak genelde banka kredileri oluyor ama reklamların aksine kredi almak sanıldığı kadar kolay değil.

Kredi alma şartları nelerdir?

Kredi almanın ilk şartı 18 yaşında olmak. Anne babanın veya bir başkasının kefilliği bu konuda işe yaramıyor.

Kredi başvurusunda bulunan kişi en az 18 yaşında olmalı. İkinci şart ise düzenli bir gelire sahip olmak ve bunu resmi olarak ispat edebilmek. Bunun için bankalar çalışma belgesi ve sigortalılık durumunu belgesi istiyor.

Ayrıca bu belgeleri detaylı bir şekilde bankalar inceliyor. İşe yeni girmiş bireylerin sigortalılık süreleri az olduğundan kredi alma şansı daha az oluyor. Sigortalılık süresi 3 aydan az ise zaten bankalar kredi vermiyor.

Bankalar için uzun süre sigortalı olarak çalışması kredi için bir artı puan. Çalışma belgesi olmayanların eğer ipotek gösterebilecekleri bir taşınmazı varsa ve diğer koşullar uygunsa kredi alma şansları oluyor.

Kredi notu ise son yıllarda uygulanmaya başlayan çok önemli bir değerlendirme aracı. Kredi notu krediye uygulanacak faizi de belirliyor ve bu not ne kadar düşükse faiz oranı da o denli artabiliyor.

Kredi notunu daha önceden alınmış kredilerin nasıl ödendiği belirleyici oluyor. Eksik veya geç ödemeler kredi notunu düşürüyor. Kredi notu derecelendirmesine göre

1100 – 1499 risksiz kredi notu puan Aralığı 1499 – 1900 yüksek kredi notu. Bu puanlamaya göre 1100’den az kredi notu olanların kredi alması neredeyse imkansız oluyor.

Risksiz kredi notu aralığında olanların şansı oldukça yükseliyor. Yüksek kredi notuna sahip olanlar ise genelde bir sorun yaşamadan düşük faiz oranları ile kredi çekebiliyor.

Kredi notu düzenli ve erken geri ödeme ile yükseltilebiliyor. Bu bakımdan kredi almadan önce notun öğrenilmesinde tavsiye ediliyor.

8 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir