Kredi Kartı İle Sgk Prim Ödemesi Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı İle Sgk Prim Ödemesi Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı İle Sgk Prim Ödemesi Nasıl Yapılır?


Kredi Kartı İle Sgk Primi Ödeme:
SGK, 16 Mayıs 2006 tarihinde çıkan 5502 sayılı kanun ile kabul edilen Bağkur, SSK, Emekli Sandığı kurumlarının tek çatı altında toplandığı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı bir kuruluştur.

SGK Primleri Nasıl Ödenir? ( Kredi kartıyla)

SGK prim ödemesi E-Devlet kapısı sistemi aracılığıyla yapılmaktadır. E-Devlet sistemi sorgulama yapabileceğiniz, vatandaşlık bilgilerinize ulaşabileceğiniz ve birçok işlemi gerçekleştirebileceğiniz bir sistemdir.

E-Devlet şifreniz olması kaydıyla her türlü işlemi yapabilirsiniz. SGK primleri de bu şifre ile sistem üzerinden yapılmaktadır. E-Devlet SGK kart ile prim ödeme sayfasını takip ederek ödeme işlemine başlayabilirsiniz.

Ödeme işlemine başladıktan sonra, kimlik doğrulama linki ile karşılaşacaksınız, linki tıklayın ve açılan sayfada T.C. kimlik numaranızı girmeniz istenecektir.

T.C. kimlik numarasını girin ve E-Devlet şifrenizi de girdikten sonra prim ödeme sayfasına yönlendirilirsiniz. Bu sayfa üzerinden prim ödemelerinizi internet yoluyla kredi kartı ile ödeyebilirsiniz.

Sgk Nedir?

Var olan ve ortaya çıkması olası risklerden dolayı geliri az olan ve riskleri karşılamaya gücü yetmeyecek olan vatandaşlar için, başkalarına yük olmadan yaşayabilmek ve giderlerini karşılayabilmek için kurulan bir sistemdir.

Bu sistemde oluşabilecek riskleri, zararları devlet karşılar, hastalık, kaza gibi durumlarda hastanelerden hizmet alabilme hakkı ve ilerleyen yaşlarda emeklilik hakkı elde ederek emekli maaşı alabilme durumu söz konusudur.

Bazı zamanlarda oluşan ekstra durumlarda masrafların belli bir yüzdesini devlet karşılar. Sosyal Güvenlik sisteminin amacı insanlara bir güvence sunabilmek ve yoksulluk yaşamamaları için yardımcı olmaktır.

SGK’lı Nasıl Olunur?

SGK’lı olabilmek için bir işte çalışıyor olmak gerekir. Bir kurumda işveren tarafından çalıştırılmak, kendi işini yapıyor olmak veya herhangi bir kamu kuruluşunda çalışıyor olmak gerekir.

Bir işveren himayesinde çalıştırdığı personelini sigorta yapmak zorundadır, personelini devlet güvencesi altına almak için, ortaya çıkabilecek risklere karşı güvence olması ve personelin gelecekte emekli olabilmesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından uygun görülen şartlarda sigorta yapmak zorundadır.

Her personel işe başladığı günden itibaren sigortalı olmak zorundadır ve her ay düzenli olarak SGK Primi ödenmesi gerekir. SGK primi işveren tarafından devlete ödenir ve işçi SGK’lı olmuş olur.

11 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir