Kredi Kartı Kullanmak Ve Kredi Çekmek Caiz Midir? Haram Mıdır? İslam’da Dinimizde Yeri Nedir

Kredi Kartı Kullanmak Ve Kredi Çekmek Caiz Midir? Haram Mıdır? İslam’da Dinimizde Yeri Nedir

Kredi Kartı Kullanmak  Ve Kredi Çekmek Caiz Midir? Haram Mıdır? İslam’da Dinimizde Yeri Nedir

Kredi kartı günlük hayat içinde neredeyse herkesin elinde olan ve kullanmak konusunda tereddüt etmediği bir araçtır. İslam çizgisinde yaşayanlar için ise bu kredi kartı ve kredi çekme konuları her zaman özel olarak ilgilenilmesi durumlar olarak bilinmektedir. Genel olarak hocalara iletilen kredi kartı kullanmak  ve çekmek caiz midir soruları ise en çok da özel günlerde ve Ramazan aylarında akılları kurcalamaktadır. Bilindiği üzere haksız alınan kazançlar, her zaman bela getirici özelliktedir ve helal olmamaktadır. Bu açıdan bakıldığı zaman ise faizin caiz olmadığını hem de haram olduğunu hatırlatmamız gereklidir. Kredi çekmek konusunda bilinen bu faiz konusu net olarak açıklamalara yanıt olacaktır.

Kredi Kartı Kullanmak Caiz Mi?

Kredi kartının her alışverişte kullanılması ve bunun yanında kullanılma sıklığı önemle takip edilmesi gereken konulardandır. Alimlerin cevaplarına göre kredi kartı kullanmak caiz bir durumdur. Hatta kredi kartı ile daha yüksek oranlı bir taksit yapmak bile caizdir. Fakat kredi kartından zorunlu olmadığı halde para çekip üzerine faiz ödenmesi caiz değildir. Bunun yanında kredi kartı borcunu yatırmayıp üzerine faiz yemek ve bu parayı ödemek de caiz olarak kabul edilmemektedir.

kredi kullanmak caiz midir

Kredi Kartı Kullanmak Caiz Mi Diyanet

Kredi kartı kullanımlarında her zaman aşırıya kaçmadan uygun düzeyde alışveriş yapılması uygun olarak karşılanmıştır. Her zaman işin içine faiz karışmasına gerek olmadan da kredi kartı kullanımı aynı nakit para harcamalarına uygun olduğu için kullanılabilmektedir.

kredi kartı kullanmak caiz midir

4 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir