Kredi Kartı Limiti Nasıl Düşürülür? Öğren!

Kredi Kartı Limiti Nasıl Düşürülür? Öğren!

Kredi Kartı Limiti Nasıl Düşürülür? Öğren!


Kredi Kartı Limiti Düşürme:
Kredi kartları aslında ekonomik hayatımıza pek çok kolaylık sağlasa da, doğru ve bilinçli kullanamayan kart sahipleri için zamanla kabus dolu bir tablo yaratabiliyor. Bankalar kredi kartı müşterisine genellikle beyan ettikleri gelirlerinin 4 katına kadar limit verirler.

Yüksek Kredi Kartı Limiti Avantaj Mı?

BDDK 2010 yılında yaptığı düzenlemeler ile asgari geri ödeme yapan kart kullanıcılarına yönelik kısıtlamalar getirdi. Örneğin üst üste 3 ay asgari geri ödeme yapan kart sahibinde nakit çekimi engelledi.

Kartı nakit kullanıma açmak için tüm kart borcunu ödemeyi şart koştu. Toplam kart borcunun asgari ödeme sınırını yükseltti. Dolayısıyla yüksek limitli kredi kartınız kontrolsüz kullanıldığında bir dezavantaj haline geldi.

Özellikle limitinize güvenerek yaptığınız fahiş ve gereksiz harcamalar ile kredi kartı geri ödemelerinde yaşayacağınız gecikmeler, ödeme güçlükleri uzun vadede kredi skorunuza olumsuz yansıyacaktır.

Kredi Kartı Limit Düşürme Müracaatı

Harcama ve bütçe yönetimi yaparken banka kredi kartlarınızın limitlerini de düşürmek istiyorsanız yol haritanız şu şekilde olacaktır.

Bankanızın herhangi bir şubenize müracaat ediniz: Kredi kartınızın bankasına ait herhangi bir şubeye giderek bu talebinizi görevli banka personeline iletiniz.

Bu talebiniz ile ilgili banka şubesinde bulunan dilekçe ve formları imzalamanız istenecektir. Bankanın onaylaması üzerine de kredi kartı limitiniz düşürülecektir.

Bankaların telefon bankacılığı müşteri hizmetlerini arayın: Kredi Kartı limit düşürme talebinizi şubeye gitmeden bankanızın telefon bankacılığı hizmet numaralarını arayarak da yapabilirsiniz.

Bu durumda kısa bir telefon görüşmesi ile limit düşürme talebiniz alınacak, onay veya ret bilgisi de kısa sürede tarafınıza ulaşacaktır.

Kredi Kartı Limit Düşürme Talebiniz Reddedilebilir Mi?

Kredi kartı limitini düşürebilmeniz her zaman mümkün değildir. Çünkü kredi kartlarında limit artırımı şartları olduğu gibi limit düşürülmesinin de şartı vardır.

Kredi Kartı limit azaltma talebinizi yapmadan önce mutlaka ilgili kredi kartının borcunu sıfırlayın. Limitini düşürmek istediğiniz kredi kartının o aylık tüm kart borcunu ödeseniz dahi, ileri hesap kesim tarihlerinde gelecek taksitli alışverişleriniz olup olmadığını kontrol edin.

Çünkü kredi kartı limit düşürme talebinizin onaylanması için bankalar karta ait hiçbir borcun olmaması şartını dikkate alırlar.

Kredi kartının borcunun olması halinde talebiniz reddedilir ya da borcun bitimine dek ertelenir.

10 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir