Kredi Notu Nedir ve Nasıl Yükseltilir?

Kredi Notu Nedir ve Nasıl Yükseltilir?

Kredi Notu Nedir ve Nasıl Yükseltilir?

Günümüzde, kredi almak oldukça popüler hale geldi. İşletmeler, yeni işletme açacaklar ya da bireysel olarak kredi almak isteyenlerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır.

Bankalar artık kredi alma konusunda kolaylıklar ve birçok uygun imkan yaratmaya başladılar. Bunun sonucunda başvuru yapmak isteyip de kararsız kalanlar kredi almakta karar kılıyor.

Kredi almak isteyen kişi belirli bir bankaya başvuru yapar ve banka kişinin kredi almak için belirlenen kriterlerine uyup uymadığını anlamak için bilgilerini inceler.

Bankalar, kredi başvurusu yapan kişinin özellikle çalışma bilgileriyle ve gelir kayıtlarıyla ilgilenirler. Çünkü bu veriler bir bakıma kişinin referansı sayılırlar. Ama bunlar dışında “Kredi Notu” adı verilen önemli bir kriter vardır.

Kredi notu, kişinin geçmişte bankalarla olan ilişkisinin olumlu ya da olumsuz olmasıyla ilgilidir. Örneğin kredi borcu veya kredi kartı borçları düzenli ödenmişse kredi notu yüksek çıkacaktır.

Böylece başvurulan kredinin de düzenli bir şekilde ödeneceği çıkarımı yapılır ve krediyi kolay bir şekilde alabilme şansı artar.

Eğer geçmişte kredi/kredi kartı ödeme aksaklıkları yaşanmışsa, kredi kartı limiti sıkça aşılmışsa ya da krediye başvurulan sırada yüksek meblağda borcunuz varsa kredi notu düşük olacaktır.

Böyle bir durumda bankalar genelde herhangi bir mülkü ipotek altına alma, iyi bir referans gösterme gibi ek seçeneklere başvururlar.

Kredi notunun 0 (sıfır) çıkma ihtimali de vardır. Bu, banka kişiye dair herhangi bir veri bulamadığında gerçekleşir .

Daha önce bankadan kredi çekilmemiş olması, kredi kartı kullanılmamış olması, mevduat hesabı açılmamış olması bu durumun baş sebepleridir.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir

-Bir mevduat hesabı açtırıp düzenli olarak bu hesaba para yatırmak. Ayrıca hesaba bağlı alınan kart ile alışveriş yapmak.

-Kredi kartı sahibi olup bu kartın borçlarını aksatmadan ödemek, en önemli noktalardan biridir.

7 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir