Kredi Yapılandırma Hakkında Bilgi

Kredi Yapılandırma Hakkında Bilgi

Kredi Yapılandırma Hakkında Bilgi

Hayatta birçoğumuz banka kredilerine muhakkak ihtiyaç duyuyoruz. Gerek ihtiyaç kredisi, gerek konut kredisi gerekse bankaların sağlamış olduğu diğer kredi ürünlerinden yararlanmak adına bankalara kredi başvurusunda bulunuyoruz.

Kredi başvurularımız bazen olumlu bazen de olumsuz değerlendirilebiliyor. Olumlu değerlendirilmesi kişilerin kredi notu oranları, kara listede kişilerin isimlerinin geçip geçmediği ve gelir beyannamesi doğrultusunda sağlanıyor.

Kredi notu yüksek ise, kişilerin isimleri kara listede geçmiyor ise ve gelir beyannamesi kredi borcunu ödeyebilecek oranda ise kredi başvurusu yüksek olumlu değerlendiriliyor.

Olumsuz değerlendirilmesinin en etken nedeni kara liste ve kredi notu düşüklüğünden kaynaklanıyor. Kredi çeken kişiler kredi borcunu ödemekte zorlandıklarında kara listeye alınmamak adına kredi yapılandırma uygulamasına gitmeyi tercih ediyorlar.

Yapılandırma Uygulamasından Yararlanmak İçin Ne Yapılır?

Öncelikle bir başka bankanın kredi yapılandırma uygulamasından yararlanmak için bankaların faiz oranlarının araştırılıp karşılaştırılması gerekiyor.

Kredi yapılandırma genellikle ihtiyaç kredisi adı altında verilir. Hangi bankadan kredi çekileceğine karar verildikten sonra bankaya ihtiyaç kredisi adı altında başvuru yapılmalı.

Banka uygun görürse ihtiyaç kredisi başvurusunu olumlu değerlendirir ve bazı evrakların imzalanması için müşterisini bankaya davet eder. İmzalanan evrakların ardından hemen sonra para çekilebilir.

Kredi Yapılandırmadan Ne Kadar Borç Alınabilir?

Kredi yapılandırmaya giden kişiler bir önce ki kredilerinin diğer banka tarafından tamamen ödenmelerini sağlayabilirler.

İlk bankaya olan borç tamamen kapatılır ve kişiler o banka ile ilişiklerini keserler. Kredi yapılandırma adına diğer banka ile teşebbüste bulunan kişilerin düzenli ödeme yapması gereken banka ihtiyaç kredisi çektikleri banka olacaktır.

Kredi Yapılandırma Faiz Oranları

Kredi yapılandırma faiz oranları genellikle borcun kapatıldığı bankanın faiz oranlarından daha düşük olur.

Düzenli ödeme yapılması kişilerin kredi notlarının düşmemesi açısından önemlidir. 90 gün boyunca düzenli ödeme yapılmaz ise borçluların isimleri kara listede geçebilir.

12 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir