Kübra İsminin Anlamı Nedir? Kısaca Özellikleri

Kübra İsminin Anlamı Nedir? Kısaca Özellikleri

Kübra İsminin Anlamı Nedir? Kısaca Özellikleri

Kübra isminin sözcük kökeni Arapçadır. Kübra sessizlerinden türeyen sözcüktür. Kibir kelimesine yakın bir  anlamda kullanılmaktadır,  yani büyük anlamında olan sözcüktür. Kübra sözcüğü de en büyük anlamına gelmektedir.Tabii burada bahsedilen en büyük sözcüğü fizik ötesi bir büyüktür. İsimin kaynağı İslamiyet’in kutsal kitabı Kuran’ı Kerim olduğu için inanların için anlamlı gelebilecek ulu bir büyüklük olduğu için en iyi şekilde Kuran’ı Kerim yoluyla anlatılabilinir. Kuran’ı Kerim içerisinde anlam kazanan bir kavram ancak onun içerisinden beslenerek açıklanabilir.

En büyük ifadesi ile Allah’ın vasıfları anlatılmaktadır. Kübra’nın anlamını daha iyi anlayabilmek için Kuran’ı Kerim’den ifadelere yer vermemiz gerekmektedir. Muhakkak Allah Her şeyin üstünde bir güçtür. Allah her şeyi bilendir. Allah sizin bilmediklerinizi bilendir.  Allah her şeye gücü yetendir.  Muhakkak Allah her şeyi hakkıyla bilen ve işitendir. Allah büyüktür. Ondan başka ilah yoktur. Kübra isminin anlamından kesinlikle fiziksel bir büyükten bahsedilmektedir. Büyüklüğün de büyüğü   büyüklüklerin en ötesi anlamlarını barındırmaktadır. Sınırsız uçsuz bir büyüklüğü ifade etmektedir.

İnsan aklının alamayacağı kadar geniş bir büyüklük.  Ancak  yaratıcının anlayabileceği yaracının idaresinin dışında hiçbir iradenin anlayamayacağı bir büyüklük söz konusudur.Kübra ismi bu anlamda çok derin bir anlama sahiptir. Bu ismin anlamını anlatırken sadece en büyük kelimesi ile izah edilemeyecek kadar derin, neredeyse tüm kutsal dinlerin içerdiği  felsefesi olan  bir anlama sahiptir.

Kübra İsminin Anlamı

5 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir