Sağlık

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir

Kulak ağrıları özellikle gece uykuya daldığınız zaman ortaya çıkan bir ağrı çeşitlerindendir. Kulak ağrısı çok ciddi bir rahatsızlıktır ve ciddi hasarlara sebep olabilir. Özellikle bu ağrı en çok bebeklerde görülür , yetişkinlerin ise korkulu rüyası olmaktadır. Kulak ağrıları bazen anlık , bazen de sürekli oluyor böyle olunca da uykumuzdan uyanıyoruz ve gecemiz ziyan oluyor. Bu durumda sadece kulak değil vücudumuzun kafa bölgesindeki her yer ağrımaktadır.

Nedenleri

Kulak ağrılarına neden olan en büyük etken orta kulak ve dış kulağın enfeksiyon kapmasıdır. Orta kulağı geniz bölgesine bağlayan östakinin tıkanması sonucu ortaya orta kulak enfeksiyonu çıkar ve tedaviye geç kalındığı zaman çeşitli problemler ortaya çıkmaktadır.

Soğuk algınlığı

Sinüzit

Diş çürükleri

Uçaklarda , denize dalışlarda meydana gelen basınç travmaları

Çeşitli çene problemleri kulak ağrılarına neden olan faktörlerdendir.

Kulakta;

Akıntı

Şişme

Kızarıklık

Baş dönmesi

Ateş

İşitme duyusunda kayıp bunlar kulak ağrısı belirtileri arasında yer alır.

Tedavisi

Kulak ağrınız olduğu zaman kesinlikle arkadaşlar bir hekime başvurunuz. Eğer hastaneye gitme fırsatınız yok ise ertelemek zorundaysanız o zaman tıbbi yardım alana kadar evinizde kulak ağrılarına iyi gelecek uygulamalar yapabilirsiniz. Ağrıların artmasını engelleyecek birçok yöntem bulunmakta buyurun onlara göz atalım.

– İlk olarak çiğneme ve yutkunma reflekslerinizi devreye sokun bu tip egzersizler östaki kanalınızı açar ve hava akışını sağlayarak kulak ağrınıza iyi gelir.

– Hava rüzgarlı ve sizin dışarı çıkmanız gerekiyorsa o zaman ağrıyan kulağınızı koruyarak dışarı çıkabilirsiniz.

– Sigara kullanıyorsanız eğer kesinlikle bırakın , kullanmıyor iseniz o zaman da dumana maruz kalacak ortamlardan uzak durun.

– Su tüketiminize dikkat edin

– Kulak çöpü ile kulağınızı temizlemeyin zaten biliyorsunuz kulak çöpü çok zararlıdır.

– Kulağınızı kaşıyacak herhangi bir cisim kulağınıza sokmayın.

Evet arkadaşlar bu tedavi yöntemlerimizi kullanarak azda olsa ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz ama sizin kesinlikle doktora başvurmanız gerek. Bu sayede ağrılarınızdan tamamen kurtulabilirsiniz hepinize acil şifalar dilerim.

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı