Kumaş Nasıl ve Nerede Boyanır?

Kumaş Nasıl ve Nerede Boyanır?

Kumaş Nasıl ve Nerede Boyanır?

Kumaş Nasıl Boyanır?

Koyu renkli pek çok kumaşta güneşten ya da yıkanmadan dolayı renk solması görülmektedir. İlk yıkamada solan renkler veya güneşte unutulan elbiselerinizin renkleri açıldığında kullanım ömrü bir nebze de olsa kısalmaktadır. Renkleri solan kumaşları atmak yerine boyayıp ömürlerini uzatabilirsiniz. Kumaş boyamak için kullanılan pek çok yöntem vardır. Bunlar kumaş boyama amacıyla açılmış dükkanlar olabilmektedir ya da kumaş boyası satın alarak evde kendiniz de boyayabilirsiniz. Böylelikle hem kıyafetlerinizin hem de kumaşlarınızın çöpe gitmesine engel olup tekrar kullanıma hazır hale getirebilirsiniz.

kumaş nasıl boyanır

Kumaş Nerede Boyanır?

Kumaş boyamak zahmetli bir iş olmadığından dolayı kendi başınıza evinizde kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Kumaşları boyamak için üretilen toz kumaş boyaları bu işi layıkıyla yapmakta ve kumaşlar eskisinden daha canlı, parlak ve renkli gözükmektedir. Kumaş boyası üreten birden fazla marka vardır. Tuhafiye tarzı yerlerden, kırtasiyelerden temin edebilirsiniz. Dekorasyon veya kıyafetlerinizde kullanabilirsiniz. Kumaşlarınızı rahatlıkla evde çamaşır makinenizde boyayabilirsiniz.

Çamaşır Makinesinde Kumaş Boyama

Bunun için öncelikle çamaşır makinenizin sıcaklık ayarını 90 dereceye getirmeniz gerekecektir. Daha sonra kumaş boyasını hazırlayıp makinenin deterjan bölmesine koyabilirsiniz. Bir bardak suyun içine kumaş boyasını döktükten sonra içine tuz veya sirke eklemek fayda sağlayacaktır. Sonrasında makine çalıştırılır ve yıkanmaya bırakılır. Yıkama işlemi bittiğinde kumaş çıkarılır, iyice durulayıp sıkılıp kurumaya bırakılmalıdır ki boya kalıntısı kalmasın. Boyama işlemi bittikten sonra makine boş olacak şekilde bir kez çalıştırılır. Bu işlem makinenin içinde boya kalıntısı kalmaması için çok önemlidir, kesinlikle unutmayınız.

Kumaş Boyamada Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle temin ettiğiniz boyanın kalitesi ciddi önem taşımaktadır. Bunun için boya almaya gitmeden önce internet üzerinden araştırma yapmanızda fayda vardır. Boyayacağınız kumaşın tek renk olmasına özen göstermelisiniz. Aksi takdirde renkler birbirine girecek ve pek hoş bir görüntü ortaya çıkmayacaktır. Bunu siz de istemezsiniz. Renkli kumaş boyamak biraz beceri gerektirecek bir iştir. Ayrıca boyayacağınız kumaşın has renginden farklı bir renge boyayacaksanız, kumaşın orijinal rengine yakın bir boya almaya çalışın. Kumaş boyama işleminden sonra mutlaka bir renk sabitleyici kullanmanız önerilir. Böylelikle boyadığınız kumaşın veya kıyafetin kullanım süresini uzatmış olursunuz. Ayrıca koyu renk kumaşlarda rengin çabuk akacağını göz önünde bulundurursak, boyadığınız giysiyi yaklaşık 2-3 saat boyunca sirkeli veya tuzlu suda bekletmeniz rengin iyice sabitleşmesini sağlayacaktır.

15 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir