Dini Konular

Kuranı Kerimde İsmi Adı Geçen Cennet Meyveleri Nelerdir? İsim Listesi

Kur’ an-ı Kerim’ de zaman zaman cennete dair birçok ayet ve sembolden bahsedilmiştir. Burada tasvir edilen çeşitli ağaçlar, meyveler, sulardan ve gıda maddelerinden bahsedilir. Kur’ an-ı Kerim’ in içinde zikredilen bazı meyve isimleri ve cennette olduğu belirtilen bazı meyveler vardır.

Kuranı Kerimde Zikredilen Meyveler

Kuranı Kerimde ismi geçen cennetin meyvelerinelerdir demeden önce sadece cennet meyvesi olarak değil Kur’ an-ı Kerim’ de bahsedilen bazı meyveler vardır. Kuranda geçen meyve isimlerine bakıldığında hurma geçmektedir. Hurmanın yanında zeytin ve nar da bahsedilmiştir. Enam suresinin 141. ayetinde bu meyvelerin israf edilmemesi gerektiğinden de bahsedilmiştir.  Rad, İsra, Kehf, Müminun, Yasin ve Nahl surelerinde ise hurma ve üzüm birlikte anılır. Meryem suresi, Şuara, Kaf ve Rahman surelerinde hurma ağaçları anlatılmaktadır. Kuranda adı geçen bir başka meyve ise nardır. Nar Enam ve Rahman suresinde geçmektedir. Muz, incir ve kiraz da Kuranda sıklıkla anılmaktadır.

Kuranı Kerimde İsmi Geçen Cennet Meyveleri

Cennet Meyveleri İsimleri

Kuranı Kerimde ismi geçen cennet meyveleri olarak cennet anılırken içerisinde yer alan meyveler, sebzeler ve ağaçlar anılmaktadır. Kur’an-ı Kerim ayetlerinin birçoğunda cennet denilince hurma ağaçlarından ve üzün bağlarından bahsedilmiştir. Rahman ve Vakıa surelerinde cennette her türlü eşsiz meyve, hurma ve nar olduğu söylenmektedir. Dalları bükülmüş kiraz ağaçlarının cennette olduğundan ve muz ağaçlarının olduğu ayetlerde geçmektedir.

Kuranı Kerimde İsmi Geçen Cennet Meyveleri görsel

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı