Dini Konular

Kusmakla Oruç Bozulur Mu? Merak Edenler İçin Diyanet Açıklaması

Kusma eylemine neden ve etmen olan pek çok husus vardır. Bu yüzden de kusma üzerinden oruç değerlendirildiğinde eğer tamamen işlevsiz ve bir insan kendi iradesi dışarısında kusuyorsa, orucunun bozulmayacağı aktarılmaktadır. Bununla beraber, kişinin kendi isteği üzerine kusma eylemini gerçekleştirmesininde kaza edilebilecek bir orucu doğurabileceği belirtilmektedir. Yine de burada kusmanın tam olarak gayesinin ne olduğuda önemlidir. Eğer zehirlenme gibi bir durum varsa ya da sağlığı tehdit eden bir durumdan dolayı kusmak zorunda kalınıyorsa da burada orucun kesin olarak bozuldu gibi birşeyin söz konusu olmayacağı da bilinmelidir.

Kusunca Oruç Bozulur mu Diyanet

İnsanların biyolojik etmenlerinin getirisi ve buna bağlı oluşan sonuçlarında birçok önemli husus vardır. Eğer ki, insan vücuduna paralel olarak bir sorun yaşanıyorsa, bunun biyolojik evrimi takip edilmelidir. Bu yüzden istemsiz olan şeyler için oruç halinin bozulma eylemi tam olarak geçerli olmamaktadır. Yani bir insan istemeden kusuyorsa bu onun orucunu bozacak bir eylem değildir. Bu husus ile alakalı birçok hadis üzerinde de açıklamaları bulabilmek mümkündür. Fakat bir başka açıdan duruma bakıldığında da kişinin kendi isteği ve iradesi ile kusma eyleminde orucunun bozulacağı aktarılmaktadır.

Kusmayla Oruç Bozulur mu?

Hz Muhammed’in kusma ile alakalı bir hadisinde; “Oruçlu halinde olan bir kişinin istemeden kusmasının orucu bozmayacağı ve kaza gerektirmediği ifade edilmektedir. Eğer, kişi kendi isteği ile kusarsa, onun kaza edilmesi gerektiğini” belirttiği açıklanmaktadır.

kusmakla oruç bozulur mu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı