Lahmacunun Yanında Ne Yemek Gider

Lahmacunun Yanında Ne Yemek Gider

Lahmacunun Yanında Ne Yemek Gider

Lahmacun geleneksel Türk yemeklerinden biridir. Lahmacun ince ve yuvarlak olarak açılan hamurun üzerine yine incecik olarak doğranmış soğan, kıyma tercihe göre sarımsak ve baharatlardan oluşan karışımın sürülerek pişirilmesi şeklinde yapılır.

Lahmacunun içinde bulunan et nedeniyle protein açısından zengindir. Ayrıca hamurundan dolayı karbonhidrat içerir.

Genel olarak içerisine soğan ve yeşillik ilave edilerek dürüm şeklinde sarılarak yenir.

Lahmacun başlı başına doyurucu olsa da Lahmacunun yanında ne yemek gider sorusuna cevap olarak madde madde öneride bulunmak gerekirse;

Soğan Salatası

Lahmacun denilince ilk olarak akla gelenlerden bir tanesi de soğandır. Soğan halka halka kesilerek üzerine sumak serpiştirilebilir.

Bu şekilde hazırlanan soğan salatası lahmacunun arasına konulur ve tercihe göre limon sıkılır.

Çorba

Lahmacun kuru bir yemek olmasından dolayı Lahmacun yemeden önce mideyi ısıtmak ve yumuşatmak adına çorba uygun olur.

Çorba çeşitlerinden herhangi biri tercih edilebilir. Fikir vermek açısından örnek olarak mercimek çorbası, yayla çorbası ve tarhana çorbası olabilir.

Ayran

Lahmacun ayransız düşünülemez. Lahmacun ve ayran her zaman ayrılmaz bir ikilidir. Ayran yapılırken içerisine soda ilave edilirse ayran hem daha köpüklü hem de daha lezzetli olur.

Turşu

Çeşitli sebzelerin bol tuzlu, sarımsaklı ve sirkeli suda bekletilmesi şeklinde yapılan turşu çeşitleri Lahmacunun yanına oldukça yakışır.

Kuru Patlıcan Dolması

Nar ekşili ve zeytinyağlı olarak yapılan kuru patlıcan dolması da Lahmacunun yanına yapılacak yemekler listesinde yerini alabilir.

Kuru patlıcan dolmasını nar ekşili yapmak tabi ki tercihe bağlıdır. Lahmacun ve kuru patlıcan dolması daha bir kültürel Türk mutfağı tarzında menü olur.

5 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir