Lens takmak kullanmak orucu bozar mı?

Lens takmak kullanmak orucu bozar mı?

Lens takmak kullanmak orucu bozar mı?

Oruç vücudumuza sindirim yolu ile girecek olan maddelerin olması halinde bozulur. Göz bebeği içerisinde yerleştirilmiş olan lens orucun bozulmasına neden olacak bir durum ortaya çıkarmaz.

Lens kullanan bir kişi, mecburi olarak lens solüsyonu ve göz damlası da kullanmak durumundadır. Solüsyon ve göz damlası genizlere kadar inmiş olsa da netice itibari ile oruç yine de bozulmaz.

Kornea yüzeyine yerleştirilen kontak lensler genellikle gözde yer alan kusurları gidermek ve bir takım hastalıklar için kullanılmaktadır.

Bazen gözlük takmak rahatsız edebilmektedir ve doktor bunun yerine size lens önerebilir. Gözlük takmaktan rahatsız olan insanlar daha güzel görünmek adına lens kullanabiliyor.

Bunun haricinde günümüzde göz rengini beğenmeyip, sırf yeşil ve mavi gözlü olabilmek, dikkat çekmek için lens kullanmaktadırlar.

Unutmayın ki; Her şeyin doğal ve orijinal olanı güzeldir. Dinimizde çok fazla gösteriş iyi değil, hatta günah sayılmaktadır. Lens takmak ve kullanmak oruca engel olmaz.

Ramazan ayında gönül rahatlığı ile lens kullanabilirsiniz.  Lens solüsyonunu genze kadar inemeyeceğinden ve midemize nüfus edemeyeceğinden dolayı orucumuza haliyle etki etmez.

 

6 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir