Lepistes Üretimi

Lepistes Üretimi

Lepistes Üretimi

Günümüze akvaryumlarda en çok beslenen balıklardan birisi de lepistes balıklarıdır. Lepistesler barışçıl bir yapıya sahip olduklarından ve kolay üretimi olduğundan akvaryum severlerin gönüllerinde taht kurmuştur. Biliyorsunuz ki lepistesler canlı doğururlar ve yavrulaması ile yavruların büyütülmesi çok kolaydır.

Besleme yada üretime yeni başlayanlar için gerekenler:

 En az 40 litre akvaryum

üç çıkışlı hava motoru.

Pipo filtre

 java moss ( Zemin bitkisi) Yavrular için doğal saklanma imkanı sağlar!

 Isıtıcı

Pul yada artemia yem

Aquaclay yada hagen kum

 İlk önce akvaryumu kaya tuzu ile iyice temizleyin. Sonra bütün malzemeleri yıkayın.

Ardından önce kumu, sonra java moss bitkisini koyun. Daha farklı bitkiler varsa kuma ekin

Akvaryumun içerisine bir tabak koyun ve suyu bu tabağın üzerine boşaltın ( Bunu yapmamızın amacı komun dağılmaması içindir).

Suyu doldurduktan sonra 7 gün boyuca boş bir şekilde sürekli akvaryumun çalışması gerekir. Bunu yapmamızın amacı bakteri kültürünü oluşturmak ve sudaki kloru yok etmek içindir.

1 hafta sonra bir dişi birde erkek lepistes balığımızı akvaryuma ekleyelim.

Göreceksiniz ki; kısa süre içerisinde lepistesleriniz üremeye başlayacak.  Dilerseniz akvaryumcudan yavrular için ” Yavruluk” Satın alabilirsiniz.

Burada yapmanız gereken sadece dişi lepistes balığını bol bitkili bir akvaryuma ayırmanızdır tabi doğum yakın ise. Bunu anlamak için ise karnı şiş ve siyah renk olacak. Eğer sizler ayırmazsanız aynı tankta kalırsa diğer balıklar tarafından yenebilir hayatta zor kalırlar. Hiçbir balığa zarar gelmesini istemiyorsanız başka bir tanka almanızı tavsiye ederiz.

Yavru almak isteyenler aquapetlerde satılan doğum kapları bulunuyor onlardan alsınlar. Dişi balık doğum yapmadan birkaç gün önce o kaba alınmalıdır doğum olduğundan yavrular hemen kabın altındaki bölüme gireceklerdir.

Bu sayede hiç zarar görmeden birden fazla yavru lepistes balığınız olacak. Lepistes balığını alırken bir erkeğe 2 dişi balık düşecek şekilde alın. Yoksa aralarında kavgalar çıkıp birbirlerini öldürebilirler.

Ortalama olarak 10-50 arası yavru vermektedir bir dişi. Nasıl beslenir diye soracak olursanız yaprak yemi toz haline getirerek vermelisiniz. Ama hemen gelişmesini isterseniz artemia larvalariy tercih edebilirsiniz çok dinç olurlar. Bitkilendirme yapılan akvaryumlarda lepistes yavrularının hayatta kalma şansı çok yüksektir.

lepistes üretimi hakkında bilgi lepistes üretimi hakkında herşey lepistes üretimi için gerekenler lepistes üretimi nasıl yapılır lepistes üretimi püf noktaları lepistes üretimi uzmantv lepistes üretimi video

Video

15 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir