Mahlas Nedir? Anlamı Hakkında Kısa Öz Bilgi

Mahlas Nedir? Anlamı Hakkında Kısa Öz Bilgi

Mahlas Nedir? Anlamı Hakkında Kısa Öz Bilgi

Mahlas nedir sorusuna bakılacak olursa, müstear isim yani kalem adı, yazarların ve şairlerin gerçek isimlerini saklamak amacıyla takma isimle faaliyetlerini sürdürmeleri ve yayınlamaları anlamına gelmektedir. Şair ve yazarlar genellikle cinsiyetlerini olsun, gerçek kimliklerini olsun gizleme gereği duyabilirler. Bunun nedeni ise yasaklı olanlar veya da kendilerini gizleme nedenleri olanlar mahlas kullanma gereği duymaktadır. Bunun nedeni ise hiciv yapan şairler, siyasi yazılar yazan kişiler elbette ki siyasilerden çekinerek veya da siyasi yazı veya şiir yazamayacak kişiler isimlerini gizlerler ve mahlas isim kullanırlar.

Günümüzde bile bir sürü şair, yazar veya da basın mensubu isimlerini gizleyerek yazılarını veya şiirlerini yazmaktadırlar. Bu şekilde hem kendilerinin gerçek kimliklerini gizleyerek, hem de kimliklerini ortaya koymayarak kendilerini değişik isimlerle tanıtmaktadırlar. Öyle ki bazı kişiler sanat hayatlarının başında mahlas isim kullanarak kendilerini gizlerken, daha sonra ismini gizleme gereği duymayarak gerçek ismiyle ortaya çıkmak istese de gerçek ismi kamuoyu tarafından ve sevenleri tarafından kabul görmeyerek mahlas isminin ön plana çıktığı da görülebilmektedir.

Halk Edebiyatında mahlas alma yolları da bulunmaktadır. Bunlara gelindiğinde mahlasını kendisi seçebildiği durumlarda şunlarla karşılaşılabilir. Adını, soyadını mahlas olarak kullananlar, ismini usta bir aşıktan, imamdan, pirden veya da mürşitten alanlar, Şeyh veya da pirin manevi tesiri sonucu alınan mahlaslardır. Bazen de bir kişi alacağı mahlası rüyasında görerek bununla bütünleşir ve yazdıkları, şiirlerinde bu mahlası kullanabilir.

Mahlas Nedir

8 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir