Mangalın Yanında Ne Gider

Mangalın Yanında Ne Gider

Mangalın Yanında Ne Gider

Mangal Türk kültüründe her piknikte yapılması gereken ilk tercihtir. Mangal da isteğe bağlı olarak kuşbaşı, kıyma, ciğer ya da tavuk, balık mangal yapılabilir.

Mangal yapılacağı zaman etin marina edilmesi lezzeti ikiye katlamaktadır. Dışarıda bir mekanda mangal yemek istenildiğinde bir çokları tarafından popüler olan ocak başı mekanlar tercih edilmektedir.

Mangalın yanında masanızda olması gerekenler arasında cacık, bulgur pilavı, mevsim salatası, söğüş, yayla çorbası bunların arasında yer almaktadır.

İsterseniz mangalın yanında, masanızda yer alması gerekenlere biraz değinelim.

Bulgur Pilavı

Mangal yemeğinizin yanında, bulgur pilavı tercihi yerinde olacaktır. Özellikle salçalı ya da domatesli bulgur pilavı tercihinde bulunabilirsiniz.

Hafif acılı bir bulgur pilavı tercihinde de bulunabilirsiniz ki, mangalın yanında harika olacaktır.

Yayla Çorbası

Et yemeklerinin yanında, yayla çorbası tercih sebepleri arasındadır. Protein bakımından zengin olan ve hafif bir çorba olması mangalın yanında aranan çorba olmasını sağlamıştır.

Mevsim Salatası

Mangalın yanında, mevsim yeşillikleriyle hazırlanan bir salata harika olacaktır. Aynı zamanda isteğe bağlı olarak, soğan salatası da yapabilirsiniz. Her ikisi de mangalınızla harika bir uyum içerisinde olacaktır.

Söğüş

Kuru soğan, sarımsak, yeşilbiber, kırmızı salçalık etli biber, domates ve patlıcanın közde pişirildikten sonra soyulup doğranmasıyla elde edilir.

Üzerine sos olarak zeytinyağı, nar ekşisi, pul biber ve tuz ilave edilerek garnitür olarak sunumu yapılır. Bir çok mekanda mangalın yanında söğüş mutlaka yerini almaktadır.

Lavaş veya Pide 

Mangalın yanında olmazsa olmazlar arasında yer alan lavaş ve pide, mangalın küçük dürüm yapılarak yenilmesinde önemlidir.

7 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir