Mantının Yanına Ne Gider?

Mantının Yanına Ne Gider?

Mantının Yanına Ne Gider?

Mantının Yanına Ne Yenir?

Mantı, ülkemizde oldukça sevilen ve popüler olan bir yemek olmasının yanı sıra başlı başına bir öğündür. Marifetli pek çok bayan mantı yapabilmesi ile övünür ve evlerde bolca tüketilir. Ayrıca günümüz şartlarında hazır olarak pek çok yerden satın alabilmek de mümkündür.

Mantının yapımı kimi yörelere göre değişiklik gösterebilmektedir. Bazı yörelerde suyu tamamen süzülerek yalnızca sos ve süzme yoğurtla servis edilirken kimi yörelerde de sulu, yani çorba kıvamında da olabilmektedir. Sulu olarak yapılacaksa başlangıç yemeği olarak servis edilebilir. Yoğun kıvamlı olan susuz hali yapılacaksa da ara yemek olarak servis edilmesi daha uygun olmaktadır. Ara yemek olarak yapılacağı zaman, başlangıçta yanında bir çorba yapılması uygun olacaktır. Mantının yanında başlangıç olarak domates çorbası tercih ve tavsiye edilebilir.

Başlangıç olarak seçilebilecek bir başka yemek seçeneği ise çorba olmalıdır. Domates çorbası, ezogelin çorbası ya da mercimek çorbası mantıyla uyumlu olacağı için bu çorba çeşitlerinden bir tanesi gönül rahatlığı ile seçilebilir.

Çorbadan sonra da rahatlıkla mantı servis edilebilir. Yanında acılı ezme, yaprak sarması, kuru biber dolması, kızartma ya da barbunya pilaki gibi soğuk mezelerden birisi de ek olarak sunulabilir.

Mantının yanına salata yapılmak istenirse yeşillikler bol olacak şekilde mevsim salatası tercih edilebilir. Salata tercih edilmeyecekse de karışık turşu menüye eklenebilir ve mantının yanında oldukça uyumlu olmaktadır.

Yemeklerin arından tatlı olarak tercih edilebilecek seçenekler arasında ise şekerpare, fıstıklı kadayıf, kalburabastı gibi tatlıları önerebiliriz. Eğer tatlının biraz daha basit olması istenirse revani de bu menüye yakışacak bir tatlı olabilir.

22 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir