Yemek

Mantının Yanında Ne Yenir

Birçok yöre tarafından yapılan ve büyük bir beğeni ile birlikte tüketilen mantı geçmişten günümüze kadar tüketilmeye devam etmiştir.

Mantı içeriği itibariyle ister et olsun isterse de boş bir şekilde hazırlansın birçok insan tarafından adeta müptela bir şekilde yemeklerde tercih ediliyor.

Mantı yapıldıktan sonra servis noktasında çeşitli seçenekler uygulanır. İki ana başlık altında servis edilen mantı yoğurtlu veya soslu bir şekilde talebe göre sipariş edilebilir.

Sıcak yenilmesi gerektiğinden evlere sipariş konusunda fazla tercih edilmez. Direkt olarak gidip mekânında pişirilmesinin ardından yenilmesi tavsiye edilir.

Mantının yanında birçok yemek birlikte tüketilebilir. Özellikle mantının hamur içi olduğu düşünülürse yanındaki tüketilen ürünler hamur içi olmaması gerekir.

Domates Çorbası

Her türlü yemeğin öncesinde tüketilen çorbalardan olan domates çorbası mantı ile çok uygun olan bir çorba türüdür. Bununla birlikte domates çorbası mantı yemeğinden öncesinde tüketilebilir.

Pirinç Pilavı

Ana yemek olarak yenilen pilava eşlik eden en güzel lezzetlerden birisi de pirinç pilavıdır. Güzel bir şekilde hazırlanacak bol tereyağlı pirinç pilavı harika bir seçim olur.

Mercimek Köftesi

Mantı ile birlikte servis edilse de genelde ara sıcak olarak mercimek köftesinin tüketilmesi önerilir.

Yenildiği zaman mideye rahatsızlık vermeyen bu mercimek köftesi güzel bir şekilde hazırlanarak talep edilebilir.

Mevsim Salatası

Yemeklerin olmazsa olmazı salatalardır. Özellikle mantı ile birlikte tüketilen yeşilliği bol mevsim salatanın yerini hiçbir salata çeşidi tutmaz.

Bu yüzden mantı yenilirken mevsim salatanın tercih edilmesi önerilir.

Yaprak Sarması veya Biber Dolması

Mantı yenilirken arada soğuk olarak yenilmesi en güzel olan yemek yaprak veya biber dolması olarak ön plana çıkar.

Dolmalar ara sıcak olarak talep edilmesi daha mantıklı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı