Marjinal Ne Demek? Kısa Ve Öz Anlatım

Marjinal Ne Demek? Kısa Ve Öz Anlatım

Marjinal Ne Demek? Kısa Ve Öz Anlatım

Marj, kelime anlamı olarak kenar demek olup marjinal kelimesi ise kenardaki anlamında bir sözcüktür. Marjinal kelimesinin aslı İngilizcedeki Marginal kelimesinden gelmektedir. Peki marjinal ne demek? Marjinal demek, toplumun kabul ettiklerini reddetmek anlamına gelmekte olup toplumdaki genel görüş ve yaşayış biçimlerini en uç noktalarda yaşayan ya da bu çizginin dışında olup genel olarak topluma aykırı davranan kişiler için kullanılmakta olan bir sözcüktür. Marjinal kelimesinin genel olarak günlük hayatta kullanılan 2 farklı anlamı bulunmaktadır.

Marjinal Kelimesi Kullanımının İlk Anlamı

Bir kişinin toplum ile olan tüm bağlarını koruması ancak düşünce olarak, giyim tarzı ve yaşama biçimi olarak toplumdan çok ama çok bağımsız hareket eden ve farklı davranışlar gösteren kişiler olarak bilinmektedir. Bu kişiler toplum içerisinde ve toplum ile birlikte yaşamaktadırlar ancak giyim tarzları ve çeşitli düşünceleri ile toplum ile tamamen farklı bir şekilde görülmektedirler.

Marjinal Kelimesinin Kullanımının İkinci Anlamı

Marjinal kelimesi bir de herhangi bir şeyin son birimine eklenen ilave bir birim olarak kullanılmaktadır. Yani bu anlamda ise mal ya da hizmetlerin değeri ile, bu ürünü teslim etmek için ortaya sunacağı fedakarlık marjının, alıcının bu ürünü alabilmek için göze almak zorunda olduğu marj arasındaki kıyaslama ile belirlenmektedir.

Toplum içinde marjinal kelimesi genel olarak ilk anlamı ile bilinmekte olup genellikle toplum içerisindeki aykırı kişiler için kullanılmakta olan bir kelimedir.

Marjinal Ne Demek

10 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.