Dini Konular

Maşallah Ne Demektir? Ne Zaman Söylenir Kısaca Anlamı

Günlük hayatta ağzımızda dolaşan sözlerden biri de maşallah olarak bilinmektedir. Beğendiğimiz veya önemli olarak gördüğümüz durumlar için sıklıkla maşallah deriz. Yeni doğan bebeklerin güzelliği ve saflığı karşısında da bu sözcüğü kullanmaktan kaçınmayız. Peki, maşallah ne demek kısaca olarak açıklamak gerekirse şu ifadeleri kullanabiliriz: beğendiğiniz veya takdir ettiğiniz bir durum karşısında Allah’ım nazarlardan saklasın anlamı ile kullanılan bir sözdür.

Maşallahın Anlamı Nedir?

Maşallah kelimesi tarihimizde çok eski zamanlardan beri kullanılmaktadır. Düşünüldüğünün aksine sadece Müslümanlar içinde değil Ermenistan ve Kıbrıs toplumları içinde bile kullanılmıştır. Onların dilinde de Tanrı korusun anlamı ile kullanılmıştır. Arapça olarak da Allah’ın izni ile anlamında kullanılmaktadır. Bu anlamda hem hayrın hem de şerrin Allah’tan geleceğine inanılmaktadır. Çok eski zamanlardan bu yana da bu anlayış ile kullanılan bir söz olduğunu söyleyebiliriz. Anlam olarak da beğenilen şeklinde kullanıldığını söyleyebiliriz. Her zaman için faydasını gördüğünüz zaman en çok telaffuz ettiğiniz sözlerden biri olmuştur. Aynı zamanda maşallah dendiği zaman kem gözlerden korunulduğu da düşünülmektedir.

maşallah ne demek kısaca

Maşallah Ne Zaman Söylenir?

Günlük hayatta bile sıklıkla kullandığınız maşallah sözü beğeni ile karşıladığınızı göstermek için kullanılmaktadır. Bebeklere, çocuklara, başarılara, yükselişlere özel olarak kullanıldığı da bilinmektedir. Her zaman nazar değmemesi için kullanıldığı da halk arasında bilinen bir durumdur. Buna ek olarak istediğiniz konuda başarı elde etmek için takdir anlamında da kullanabilirsiniz.

maşallah ne demek kısaca görsel

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı