Megaloman ne demektir nedir? kısaca Tanımı Sözlük Anlamı

Megaloman ne demektir nedir? kısaca Tanımı Sözlük Anlamı

Megaloman ne demektir nedir? kısaca Tanımı Sözlük Anlamı

Megaloman nedir denildiğinde, bu kişilerin gerçekle bağlantısı olmamakla birlikte kişinin kendisinde üstün niteliklerin bulunduğunu düşünme durumudur. Megaloman kelimesi ile nitelendirilmek istenen kişi kendisinde diğer kişilerde olmayan ve etrafındaki kişilerden üstün özelliklerin kendisinde toplandığını düşünen kişidir. Bu tür kişiler ile yaşamın her bölümünde karşılaşmak mümkün olabilmektedir. İş yerinde olsun, sosyal yaşamda olsun her alanda bu tür kişiler çevremizde bulunabilir.

Megalomani hastalığına tutulan kişinin kendisini beğenmiş, kendisini herkesten üstün gören sürekli kendisini öven ve çevresindekilerin de kendisini övmesini bekleyen ve isteyen kişilerin tutuldukları bir hastalık türüdür. Bu hastalığa yakalanan kişilerin çevrelerinde arkadaş, dost olarak kimseyi bulamadıklarını görürüz. Ancak şu da bir gerçektir ki bu kişiler kendi işlerinde son derece başarılı oldukları için bu kişilere hasta teşhisini koymak da mümkün değildir. Ancak şu da bilinmektedir ki Megalomani belirtilerini gösteren her kişinin de Megaloman hastalığına yakalandığını söylemek de son derece yanlış olacaktır. normal insanlarda da bazen bu tür belirtiler görülebilmektedir. Ancak bu hastalığa tanı konulabilirse tedavisi çok da zor olmamaktadır. Yani tedavisi mümkün olan bir hastalık türüdür.

Megalomani hastalığına tutulmuş olan kişiler çevrelerinde kendilerinden üstün bir kişiliğin bulunmasını istemezler. Bu durum ise bu hastanın aşağılık duygusunu ortaya çıkarmaktadır. Eğer çevresinde kendisinden üstün olduğuna inandığı bir kişilik görürse onu aşağılayarak küçültmeye çalışacak ve olur olmaz iftiralar atmaktan da çekinmeyecektir.

Megaloman ne demektir nedir

10 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.