Mekke’den medine’ye göç eden müslümanlara ne denir ? Ne ad verilir ?

Mekke’den medine’ye göç eden müslümanlara ne denir ? Ne ad verilir ?

Mekke’den medine’ye göç eden müslümanlara ne denir ? Ne ad verilir ?

Eski dönemde biliyorsunuz Müslümanların yaşamı çok zordu ve yaşadıkları dönemlerde hukuk kuralları yoktu sadece şeriat ile yönetiliyordu. Müslümanlar her zaman ifade özgürlüğü ve din özgürlüğünün olduğu yerlerde yaşam mücadelesi vermişlerdir. Zengin olan kişiler her zaman büyük olurdu ve herkese hükmeder adaleti sağlarlardı. Mekke’de Müslümanların çoğu zulüm görmüşlerdir , dışlanmışlardır ve hor bakılmıştır. Bu yüzden Müslümanlar daha rahat yaşamak için Medine’ye göç ederler.

O zamanlar da Mekke’de insanların çoğu putlara tapıyorlardı. Zenginler çok vardı ve kişilerin gelir kaynakları ile dini kapıları bulunuyordu. Hz. Muhammed S.A.V islamiyeti yaymak için gönderildi ama zengin olan kişiler buna karşı çıkmışlardır. Gelir kaynaklarını ve dini kullanarak Hz. Muhammed S.A.V yalancı olduğunu düşünürler. Zengin olan kişiler Müslümanlara çok zulüm etmişlerdir , ağır baskılar uygulayarak göç etmelerini sağlamışlardır. Bunlarla kalmadılar çeşitli işkenceler ve dışlamalarda yapılmıştır o dönemde.

Peygamber Efendimiz Medine’de önde gelenler ile bir görüşme yapmıştır ve oradakiler göç etmelerinin nedenini açıklamışlardır. Özgürlüklerinin ilk adımı ve İslamiyetin daha hızlı yayılması için göç etmişlerdir. Mekke’den Medineye biliyorsunuz 622 yılında göç edilmiştir işte buna Hicret denilir. Göç edenlere ise Muhacir denir. Göç eden sadece Peygamber Efendimiz değil Hz. Ömer , Hz. Osman da Peygamberimiz gibi göç etmişlerdir.

7 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir