Mide Ağrısına İyi Gelen yemekler içecekler çorbalar ve bitkisel çaylar

Mide Ağrısına İyi Gelen yemekler içecekler çorbalar ve bitkisel çaylar

Mide Ağrısına İyi Gelen yemekler içecekler çorbalar ve bitkisel çaylar

Mide ağrılarını tek bir sebebe bağlamak, kesinlikle yanlış olur. Üşütmeden ve besin zehirlenmesinden kaynaklı olabileceği gibi, aşırı yemek, alışkın olmadığınız besinleri tüketmek mide ağrılarına neden olabilmektedir.

Mide ağrısı gerçekten insanın yaşam kalitesini düşüren bir rahatsızlıktır. Günümüzde özellikle aşırı yağlı yemekler, gaz yapan yiyecekler mide ağrısına sebep olmaktadır. Yemeklerinizi az yağlı yiyin ve gazlı içeceklerden uzak durun. Midenizi fazla zorlamayın. Mide ağrıları bir kaç saat sonra geçebilirken bazen günler sürebilir. Böyle durumlarda hiç vakit kaybetmeden hastaneye, uygun polikliniğe gitmelisiniz. Mide ağrılarına dahiliye ve gastroenteroloji polikliniği bakmaktadır.

Az yağlı, hafif gıdalar tüketin

Mide ağrısını bir nebze olsun dindirmek için hafif yemekleri ve gıdaları tüketmeniz gerekmektedir. Bu tür gıdalar mide asidini emmekte ve içine hapsederek, dengelemektedir. Böylelikle hafif gıdalar sayesinde mideniz tabiri caizse derin bir nefes alacaktır.  Haşlanmış tavuk, et, patates ve bunların yanında az yağlı pilav tüketebilirsiniz. Ayran ve yoğurt yemek mideye çok iyi gelecektir.  Çok hızlı yemek yemeyiniz. Yavaş yemenizi öneriyoruz.

Hangi içecekler tüketilmeli?

Bazen mide ağrısı olanlarda ishal görülebilmektedir. Eğer ishal olduysanız çok fazla su kaybetmişsiniz anlamına gelir. Bu durum beraberinde mide bulantısı ve halsizlik yapar. Bol su içerek olası mide bulantılarına ve halsizliğe önlem alabilirsiniz. Gazlı içeceklerden uzak durunuz. Kola, gazoz, fanta içmeyiniz. Bunun yerine organik yoğurttan yapılmış ayran içiniz. Marketlerde satılan hazır ayranlar hem çok yağlı oluyor, hem içinde ne olduğu belli bile değil.

Lif içeren besinler tüketin

Az önce ishalden bahsettik. Mide ağrısı kabızlıktan dolayı ortaya çıkabilmektedir. Sindirim sisteminizin rahat çalışması için lifli besinleri tüketmelisiniz. Bağırsaklarınızı rahatlatacak ve sindirimi kolaylaştıracak lifli gıdalar sizin yardımınıza koşuyor. Kabızlık için kuru kayısı, kepekli ekmek ve kuru incir tüketebilirsiniz.  Bunun yanında taze sebze ve meyveler tüketmenizde fayda var.

Abur cubur ve çok yağlı gıdalardan uzak durun!

Fast food, son zamanlarda ülkemizde aldı başını gidiyor. Hamburger, sandviç gibi çok sevdiğiniz aperatif yiyecekleri dışarıda sakın yemeyiniz. Evinizde kendiniz yapınız. Az yağlı gıdalar tüketin. Çok yemek yemeyin az yiyin 4-5 öğün yiyin. Porsiyonu azaltın. Az yemek midenizi emin olun rahatlatacaktır. Bunun dışında çok baharatlı yemekler mide ağrısına neden olabilmektedir. Baharatı, çok yağı, yemeklerinizden azaltırsanız, midenizin rahatladığınızı göreceksiniz.

Mide ağrısına iyi gelen bitkisel çaylar hangileridir?

Zencefil Çayı: Çok fazla yemek yedikten sonra mideniz ağrıyorsa, kesinlikle zencefil çayı içmelisiniz. Mide asidini dengelemekte ve ağrıyı hafifletmektedir. Aktarlardan aldığınız taze zencefili, iki dilim kadar kesin ve kaynayan suya ekleyin. dört dakika kaynatın ve ardından 10 dakika demlendirin. Akabinde iki bardak içebilirsiniz.

Papatya çayı mideye iyi gelir mi? En hafif bitkisel çayların başında gelmektedir. Hafiften mideniz ağrıyorsa, içebilirsiniz. Papatya çayı mide şişkinliğine, gaz sorunlarına, kasılmalara ve reflüye iyi gelmektedir. Kabızsanız, tuvalete kolay çıkmanızı sağlar ve bağırsakları çalıştırır. Aynı zamanda sakinleştirici özelliği vardır. Stresi alır.

Nane çayının mideye faydaları: Nane çayının içerisinde yer alan mentol ve antispazmodik sayesinde mide rahat bir nefes alır. Kasılmalara ve kramplara iyi gelir. Bunun dışında mide ekşimesi ve şişkinlik gaz gibi şikayetleri hafifletir. Bir çok sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Nefesinizi açar ve ferah nefes almanızı sağlar. Yemekten sonra rahatsızlık hissediyorsanız, nane çayı içerek rahatlayabilirsiniz.

Mide bulantısına, ağrısına, üşütmesine ve yanmasına iyi gelen çorbalar nelerdir?

Domates Çorbası: Mide ve bağırsakları yumuşatıcı etkisi vardır. Zihni açar ve kan yapar, İdrar söktürücü özelliği olduğu gibi aynı zamanda kabızlığa iyi gelmektedir.

Tarhana çorbası: Mideye gelen en etkili çorbaların başında gelmektedir. Ev yapımı tarhana içmenizi tavsiye ediyoruz. Doğal yollarla yapılan tarhana hem lezzetli hem sağlık açısından çok faydalıdır

Kabak çorbası: Kremalı kabak çorbası mideyi güçlendirmektedir. Ağrıları yatıştırmaktadır. Emziren annelerin sürünü arttırmaktadır. Cildinize hem yenilik hem parlaklık katar.

Mide ağrısı olanların yememesi gerekenler

– Gaz yapan gıdaları tüketmeyin. Fasulye, barbunya, brokoli gibi sebzeleri ağrınız geçene kadar tüketmeyiniz.

– Süt ürünlerine ara verin

– Geç saatlerde özellikle geceleri yemek yemeyiniz.

– Sıcak su torbası yada sıcak havlu ile midenize kompres yapın.

Karın ağrısına ne iyi gelir

Probiyotik içeren ürünler bir çok mide rahatsızlığına iyi gelmektedir. Kefir ile yoğurtta fazlaca d vitamini bulunduğu gibi ayrıca, probiyotik bulunmaktadır. Bu sayede karın ağrılarına neden olan enfeksiyonlara, iltihaplara ve ishale karşı koruma sağlamaktadır. Bu tip belirtilerin ağrısını azaltmaktadır.mide
Lif içeren ve kabızlığa iyi gelen keten tohumu omega-3 içermektedir midede oluşan şişkinliği ve ağrıyı azaltabilmektedir. Keten tohumunun kullanımı çok kolaydır. Öğüterek, yoğurtla birlikte karıştırabilirsiniz. Yada salata yaparken ilave edebilirsiniz.  Sindirim sistemi rahatsızlıklarına nane ayrıca iyi gelmektedir.  İyi gelen başka bitki çayları şunlardır: Rezene, kekik çayı, anason çayı.
[alert-warning]Dikkat: Eğer reflü ve gastrit gibi şikayetleriniz varsa, ilk önce doktorunuza başvurun ve bitki çaylarını öyle tüketin!![/alert-warning]

Karın ve mide ağrısının nedenleri nelerdir?

Karın ağrısının nedeni tek bir sebebe dayanmaz.  Ağrı bazen kendiliğinden geçebilirken, kimi zaman günlerce sürebilmektedir. Böyle durumlarda kendi başınıza yöntemler denemeyin ve en kısa zamanda hastaneye gidin.

  • Bilinen en yaygın karın ağrısı sebepleri;
  • Kabızlık
  • Midede gaz
  • İshal
  • Laktoz intoleransı
  • Gıda besin zehirlenmesi
  • Enfeksiyonlar
  • Çok yemek yeme, yağlı yiyecekler, gazlı içecekler.

Karın ağrıları insan vücudunun özellikle kasıklarında ve göğüs tarafından hissedilmektedir. Karnın özellikle mide ve böbrek kısmında ağrı meydana gelmektedir.  Karın ağrısı sanırım yaşamayan yoktur. Bazen kısa bir sürede geçerken, kimi zaman inatçı ağrılar olabilmektedir. Nedeni ya hazımsızlık yada bir enfeksiyon olabilir. Geçmeyen ağrılar için uzmana görünmeniz gerekmektedir. Bazen mide ağrısından çok korkarız. Ağrı ne kadar şiddetliyse ve uzun sürüyorsa elinizi çabuk tutmanızda fayda vardır. Kimi zaman bir kaç saat sonra kendiliğinden geçebilmektedir. Önlem olarak ilk önce yediklerinize ve içtiklerinize dikkat etmelisiniz. Gazlı ve aşırı yağlı yiyecekleri, içecekleri tüketmemelisiniz.

Karın bölgesinde bir çok organımız bulunmaktadır. Bu yüzden bu organların herhangi birinde bir sorun var ise, direk olarak karnımıza etki etmektedir ve ağrıya neden olmaktadır. Karın ağrısı sadece organlar ile alakalı bir sorun olmayabilir, kimi zaman kan hastalığının habercisi olabilmektedir. Karın ağrısını tek bir nedene dayandırmak yanlış olur. Doktora gittiğiniz zaman ağrınızı anlaşılır bir şekilde tarif etmelisiniz. Atalarımız ne demiş ” kişi kendisinin doktorudur”  Bu yüzden doğru teşhis konulması için bu nokta çok önemlidir.

Eğer hafta sonuna denk gelmişseniz ve mideniz ağrıyorsa, Hemen acile gitmelisiniz. Orada en azından size serum verecekler ve ağrınız biraz dinecektir. Hafta içinde gastroenteroloji yada dahiliye polikliniğine randevu alın yada direk olarak gidiniz.

Karın ağrısı çeşitleri

Yaygın genel ağrılar: Ağrı göbeğin nerdeyse tamamına yakın yerinde hissedilmektedir. Bu ağrıların nedeni genelde mide enfeksiyonu, gaz veya hazımsızlıktır. Ağrınız aşırı derecedeyse, bağırsak tıkanıklığından şüphe edilebilir.

Krampsal ağrılar: Genellikle zararsız ağrılar olarak bilinir. Şişkinlikten ve midedeki gazdan dolayı meydana gelmektedir. İshal yapabilmektedir.  Ağrınız 1 günden fazlaysa ve ateşiniz çıkmışsa, vakit kaybetmeden doktora yada acile gitmelisiniz.

Şiddetli ve aniden ortaya çıkan ağrılar: Adı üstünde bir anda, aniden ortaya çıkmaktadır ve şiddeti yüksektir.  Apandisit yada mide delinmesinden şüphe edilmektedir.

[alert-warning]Uyarı:  Makalemizde yer alan bilgiler kesin tedavi yerine geçmez. Sadece bilgi amaçlıdır. Kulaktan dolma yada tavsiye üzerine ilaç kullanmayınız!! Mide ağrılarınız uzun sürüyorsa, en kısa zamanda uzman doktora görünmelisiniz. Sağlıklı günler dileriz.[/alert-warning]

21 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.